Na 103. ročníku Tour de France cyklisti absolvujú 21 etáp a prejdú 3519 km. Rozmenené na drobné – na pelotón čaká 9 rovinových alebo mierne zvlnených etáp, 9 horských etáp vrátane 4 dojazdov do kopca a tiež 2 individuálne časovky a pomedzi to dva dni voľna.MONT-SAINT-MICHEL 2. júla (WebNoviny.sk) – Víťaz 103. ročníka Tour de France bude musieť byť poriadny cyklistický univerzál. To sú slová Brita Christophera Frooma, dvojnásobného a úradujúceho šampióna TdF. Vyslovil ich ešte počas októbrovej prezentácie pretekov v parížskom Kongresovom centre.
Najslávnejšie preteky na dvoch kolesách s pohonom vlastných nôh štartujú už v sobotu 2. júla v malebnej scenérii prílivového ostrova Mont-Saint-Michel na pobreží Normandie, odkiaľ sa cyklisti vydajú v ústrety úvodným 188 km s cieľom v Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont, známom mieste bojových operácií spojencov počas II. svetovej vojny. V dňoch 2.- 24. júla 2016 cyklisti absolvujú dovedna 21 etáp a 3519 km.
Rozmenené na drobné – na pelotón čaká 9 rovinových alebo mierne zvlnených etáp, 9 horských etáp vrátane 4 dojazdov do kopca (Andorre Arcalis, Mont Ventoux, Finhaut-Emosson a Saint-Gervaix Mont Blanc) a tiež 2 individuálne časovky a pomedzi to dva dni voľna.
Odporúčame:
Obrazom: Program, výsledky, profily etáp Tour de France 2016
Tímy na Tour de France 2016, ich úspechy a ambície
Medzi hlavnými favoritmi na celkové víťazstvo by opäť nemala chýbať veľká trojka svetovej cestnej cyklistiky ostatných rokov: Alberto Contador (Šp./Tinkoff), Nairo Quintana (Kol./Movistar) a už spomenutý Froome (V. Brit./Team Sky). Ich zdatnými vyzývateľmi by mali byť Američan Tejay van Garderen či Austrálčan Richie Porte z BMC Racing alebo nový líder Astany pre tieto preteky Talian Fabio Aru. Tradične silní budú doma Francúzi na čele s Thibautom Pinotom z FDJ.
Úradujúci majster sveta a štvornásobný víťaz bodovacej súťaže na TdF Peter Sagan (Tinkoff) bude jediným Slovákom na zozname 198 účastníkov z 35 krajín. Do deväťčlennej zostavy tímu Tinkoff sa nedostal jeho starší brat Juraj, ani Erik Baška či Michael Kolář.
Už druhý rok bude Tour de France bez Petra Velitsa (BMC Racing), v zoskupení Etixx-QuickStep bude zasa chýbať Petrovo dvojča – Martin Velits. „Realita je taká, že mi chýba forma a tento rok mi celý nevychádza. Na predchádzajúcich pretekoch už bolo cítiť mierne zlepšenie, ale náš tím je veľmi silný. Je tam dosť ľudí, ktorí ma dokážu zastúpiť a ktorí si zaslúžia byť v tíme na Tour de France. Mňa najbližšie čakajú preteky Okolo Poľska so štartom 12. júla,“ uviedol Peter Velits pre agentúru SITA.
Ostatných 10 víťazov Tour de France (2006 – 2015):
2015 Christopher Froome (V. Brit.) Team Sky
2014 Vincenzo Nibali (Tal.) Astana
2013 Christopher Froome (V. Brit.) Sky Procycling
2012 Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky Procycling
2011 Cadel Evans (Aus.) BMC Racing Team
2010 Andy Schleck (Lux.) Team Saxo Bank* (pôvodný víťaz Alberto Contador usvedčený z dopingu)
2009 Alberto Contador (Šp.) Astana
2008 Carlos Sastre (Šp.) Team CSC – Saxo Bank
2007 Alberto Contador (Šp.) Discovery Channel
2006 Óscar Pereiro (Šp.) Caisse D´Epargne-Illes Balears* (pôvodný víťaz Floyd Landis usvedčený z dopingu)
Dojazd na Mont Ventoux bude dôležitý, ale nie najdôležitejší
Víťaz Tour de France 2007 a 2009 Alberto Contador pred časom povedal, že „Stará dáma“ 2016 môže byť jeho poslednou. Líder tímu Tinkoff pre celkovú klasifikáciu, známy „El Pistolero“, to myslel tak, že ak dokáže zvíťaziť, ´zabalí´ celú profesionálnu kariéru. Neskôr toto rozhodnutie zmenil a bez ohľadu na svoje umiestnenie na TdF bude pokračovať v kariére aj v roku 2017.
„Som oddýchnutý a čerstvejší než v príprave na Tour. Verím, že moje telo zareaguje na dlhodobú pretekovú záťaž dobre a budem môcť bojovať o celkové víťazstvo. Mám pocit, že som na tom lepšie ako pred rokom, keď som musel ísť až za svoj limit (celkové 5. miesto – pozn. SITA),“ uviedol 33-ročný Alberto Contador v rozhovore na webe Cyclingnews.
Po úvodnom týždni, ktorý by mal tradične viac vyhovovať šprintérom a klasikárom, sa od druhého týždňa cyklisti presunú do Pyrenejí a neskôr do Álp. Prvou veľkou skúškou odolnosti v kopcoch bude pyrenejská klasika z Pau do Bagnéres-du-Luchon (184 km), naplánovaná ako ôsma etapa v sobotu na konci prvého týždňa Tour.
Cyklisti prekonajú štyri pyrenejské vrcholy vrátane legendárneho Tourmaletu (2115 m), ktorý bude ocenený prémiou špeciálnej kategórie. Už o deň neskôr príde na rad cieľové stúpanie do andorrského Arcalisu do výšky 2240 m, tiež označené francúzskym výrazom „hors catégorie“. Po dni voľna v Andorre v úvode 10. etapy organizátori pripravili pre jazdcov „chuťovku“ – výstup na najvyšší bod celých pretekov Port d´Envalira do výšky 2408 m. Víťaz tejto „jednotkovej“ prémie získa špeciálnu cenu Souvenir Henriho Desgrangea.
Ďalším z vrcholov bude 12. etapa z Montpellieru s dojazdom na Mont Ventoux, ikonický kopec v regióne Provence na juhu Francúzska vo výške 1909 m, ktorý bude desiatykrát cieľom niektorej z etáp na Tour de France a ktorého okolie tvorí „mesačná krajina“ s minimom rastlinného krytu.
„Ak si mám vybrať etapu, ktorú by som chcel vyhrať, tak potom opäť tú na Mont Ventoux. Na ten pocit, keď som tam finišoval prvý, nikdy nezabudnem,“ vravel pre Eurosport Christopher Froome, ktorý sa vyštveral prvý na Mont Ventoux pred troma rokmi na ceste za prvým triumfom na TdF. „Mont Ventoux bude dôležité miesto na ceste k celkovému víťazstvu, ale nie to najpodstatnejšie. To najdôležitejšie sa udeje ešte o týždeň neskôr v Alpách,“ myslí si Contador.
Výsledky 102. ročníka Tour de France:
Konečné poradie po 21. etape:
1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 83:19:15 h, 2. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +1:12 min, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +5:25, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +8:36, 5. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo +9:48, 6. Robert Gesink (Hol.) LottoNL-Jumbo +10:47, 7. Bauke Mollema (Hol.) Trek Factory +15:14, 8. Mathias Frank (Švaj.) IAM Cycling +15:39, 9. Romain Bardet (Fr.) AG2R La Mondiale +16:00, 10. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +17:30, … 46. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +2:14:55 h
Bodovacia súťaž:
1. Peter Sagan (SR) 432 bodov, 2. André Greipel (Nem.) 366, 3. John Degenkolb (Nem.) 298, 4. Mark Cavendish (V. Brit.) 206, 5. Bryan Coquard (Fr.) 152, 6. Christopher Froome (V. Brit.) 139
Súťaž vrchárov:
1. Christopher Froome (V. Brit.) 119 bodov, 2. Nairo Quintana (Kol.) 108, 3. Romain Bardet (Fr.) 90, 4. Thibaut Pinot (Fr.) 82, 5. Joaquim Rodríguez (Šp.) 78
Súťaž jazdcov do 25 rokov:
1. Nairo Quintana (Kol.) 84:07:24 h, 2. Romain Bardet +14:48 min, 3. Warren Barguil +30:03, 4. Thibaut Pinot (všetci Fr.) +37:40, 5. Bob Jungels (Hol.) +1:32:09, 6. Peter Sagan (SR) +2:13:43
Nie Alpe d´Huez či Galibier, ale Saint-Gervais Mont Blanc a Morzine
Čo sa týka individuálnych časoviek na TdF 2016, budú nimi trinásta a osemnásta etapa. Najprv to bude 37 km z Bourg Saint Andéol do La Caverne du Pont d´Arc a potom ešte 17 km zo Sallanches do Megéve. Ich povrch nebude zďaleka iba rovinatý, najmä tá kratšia sa pôjde takmer celá do kopca s výnimkou posledných 2,5 km zjazdu. „Nebudú to profilovo jednoduché časovky, ale trúfam si v nich uspieť,“ uviedol trojnásobný majster sveta v tejto cyklistickej disciplíne Nemec Tony Martin.
Alpské etapy pred záverečným presunom do Paríža tentoraz nebudú mať v itinerári klasické slávne kopce ako Alpe d´Huez či Col du Galibier, ale z pohľadu absolvovania horských kilometrov toho nebude málo. V Alpách sa bude finišovať tri dni po sebe v okolí Mont Blancu v Megéve, Saint-Gervais Mont Blanc a Morzine. Kráľovskou alpskou etapou by mala byť devätnásta z Albertville do Saint-Gervais Mont Blanc (146 km) so záverečným málo známym 7 km dlhým a 7,7% prudkým stúpaním k stanici lanovky do lyžiarskeho strediska pod Mont Blancom.
Záver Tour de France bude tradične patriť šprintérom v nedeľu 24. júla na parížskych Elyzejských poliach. „Horské etapy sú situované medzi piatou a dvadsiatou etapou v pomerne veľkej šírke od Centrálneho masívu cez Pyreneje a Juru až do Álp. Stavím sa s vami, že tieto rozľahlé horské pásma nebudú len sprievodným faktorom Tour, ale určia aj hlavné rozdiely v celkovej klasifikácii,“ povedal riaditeľ pretekov Christian Prudhomme pre portál Tour de France.
Zamáva Sagan Kellymu a vyzve Zabela?
Stáva sa krásnym evergreenom, že Peter Sagan stojí oblečený v zelenom drese na víťaznom stupienku v Paríži s Víťazným oblúkom v pozadí a máva svetu na znak víťazstva.
Suverenita, s akou 26-ročný žilinský rodák v ostatných štyroch rokoch ovládol bodovaciu súťaž, vyráža dych. Ak sa mu podarí zvíťaziť aj po piaty raz, osamostatní sa na druhom mieste historického rebríčka triumfov v súťaži o zelený dres pred Írom Seanom Kellym a už na dostrel nemeckého lídra – šesťnásobného zeleného muža Erika Zabela.
„Nič sa nemení na mojej ambícii získať zelený dres a k tomu pridať aj nejaké etapové víťazstvo. Verím, že sa dočkám, hoci to vôbec nie je jednoduché,“ citoval Petra Sagana denník Šport. Čo sa týka víťazných etáp na TdF, Sagan ich dosiahol zatiaľ štyri. Hneď tri vo svojej prvej účasti v roku 2012, štvrtú o rok neskôr. Potom prišli dva roky, keď napriek enormnej snahe zbieral poväčšine druhé, tretie či štvrté miesta. Druhých priečok už má šestnásť.
Celkovo sa pri štyroch štartoch na „Starej dáme“ dostal 45-krát do Top 10 a 26-krát do Top 3 (4-16-6). Zatiaľ naposledy sa tešil z etapového triumfu 5. júla 2013 na trase z Montpellieru do Albi. Tento rok sa bude o víťazstvá v šprintérskych dojazdoch usilovať v tvrdej a širokej konkurencii Nemcov Marcela Kittela (Etixx – QuickStep), Andrého Greipela (Lotto Soudal), či Johna Degenkolba (Giant-Alpecin), Brita Marka Cavendisha (Dimension Data) alebo Nóra Alexandra Kristoffa (Kaťuša). „Dobrých špurtérov bude v pelotóne neúrekom, ale šanca stále žije,“ podotkol Peter Sagan.
„Trúfam si vyhrať viaceré etapy so šprintérskym dojazdom vrátane hneď tej prvej. Čo sa týka boja o zelený dres, neviem, či to bude pre mňa tá najpodstatnejšia výzva,“ uviedol Nemec André Greipel, víťaz desiatich etáp na Tour de France v rozpätí rokov 2011 – 2015.
Prehľad etáp na 103. ročníku Tour de France:
sobota 2. júla – 1. etapa: Mont-Saint-Michel – Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont (188 km)
nedeľa 3. júla – 2. etapa: Saint-Lô – Cherbourg-en-Cotentin (183 km)
pondelok 4. júla – 3. etapa: Granville – Angers (233,5 km)
utorok 5. júla – 4. etapa: Saumur – Limoges (237,5 km)
streda 6. júla – 5. etapa: Limoges – Le Lioran (216 km)
štvrtok 7. júla – 6. etapa: Arpajon-sur-Cére – Montauban (190,5 km)
piatok 8. júla: 7. etapa: L’Isle-Jourdain – Lac de Payolle (162,5 km)
sobota 9. júla: 8. etapa: Pau – Bagnéres-de-Luchon (184 km)
nedeľa 10. júla: 9. etapa: Vielha Val d’Aran – Andorre Arcalis (184,5 km)
pondelok 11. júla: voľný deň v Andorre
utorok 12. júla: 10. etapa: Escaldes-Engordany – Revel (197 km)
streda 13. júla: 11. etapa: Carcassonne – Montpellier (162,5 km)
štvrtok: 14. júla: 12. etapa: Montpellier – Mont Ventoux (184 km)
piatok 15. júla: 13. etapa: individuálna časovka: Bourg-Saint-Andéol – La Caverne du Pont-d’Arc (37,5 km)
sobota 16. júla: 14. etapa: Montélimar – Villars-les-Dombes Parc des Oiseaux (208,5 km)
nedeľa 17. júla: 15. etapa: Bourg-en-Bresse – Culoz (160 km)
pondelok 18. júla: 16. etapa: Moirans-en-Montagne – Bern (209 km)
utorok 19. júla: voľný deň v Berne
streda 20. júla: 17. etapa: Bern – Finhaut-Emosson (184,5 km)
štvrtok 21. júla: 18. etapa: individuálna časovka: Sallanches – Megéve (17 km)
piatok 22. júla: 19. etapa: Albertville – Saint-Gervais Mont Blanc (146 km)
sobota 23. júla: 20. etapa: Megéve – Morzine-Avoriaz (146,5 km)
nedeľa 24. júla: 21. etapa: Chantilly – Paríž – Elyzejské polia (113 km)
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
2. júla 2016