Sagan zaostal v pretekoch Miláno – San Remo, vyhral Démare

Slovenský majster sveta Peter Sagan mal dobrú pozíciu, ale pád Fernanda Gaviriu jazdiaceho pred ním zmaril jeho šance na úspech.SAN REMO 19. marca (WebNoviny.sk) – Francúz Arnaud Démare sa stal víťazom sobotňajších jednorazových cyklistických pretekov Miláno – San Remo. Dvadsaťštyriročný jazdec tímu FDJ využil chaos v závere a prešpurtoval Brita Bena Swifta zo zoskupenia Sky a Belgičana Jürgena Roelandtsa z Lotta Soudal. Démare dokázal triumfovať napriek tomu, že na začiatku stúpania na Cipressu spadol. Pred ním bol posledným francúzskym víťazom Miláno – San Remo v roku 1995 Laurent Jalabert.

„Je to neuveriteľné. Sú dni, keď vám vyjde všetko napriek občasným pádom. Dostal som sa z toho na úpätí Poggia a potom som sa celú cestu cítil fantasticky. V podobných podmienkach som sa stal aj majstrom sveta do 23 rokov. Z víťazstva v San Reme mám obrovskú radosť. Je to niečo výnimočné, som extrémne šťastný,“ povedal v cieli Démare.

Odporúčame:

Tinkoff má na Primavere jasný cieľ – víťazstvo Sagana

Tempo bolo od začiatku vysoké

Slovenský majster sveta Peter Sagan mal pred záverečným špurtom dobrú pozíciu, ale pád Fernanda Gaviriu jazdiaceho pred ním 400 m pred páskou zmaril jeho šance na úspech. Dvadsaťšesťročný Žilinčan napokon finišoval mimo prvej desiatky na 12. mieste. Stále teda čaká na premiérové víťazstvo v dúhovom drese svetového šampióna. Saganovým maximom na najdlhších pretekoch v cyklistickom kalendári je druhé miesto zo sezóny 2013, keď tesne nestačil na Nemca Geralda Cioleka.

Hneď po štarte takmer 300-kilometrových pretekov bolo tempo vysoké a do úniku dňa sa dostalo jedenásť jazdcov, medzi nimi aj Čech Jan Bárta z Bory-Argon 18. V okolí mesta Arenzano, kadiaľ sa malo prechádzať po stúpaní Passo del Turchino, sa na cestu zosypali kamene, preto museli organizátori akútne riešiť náhradnú trasu. Padajúce kamene zasiahli jedno auto, v ktorom sa zranili dvaja ľudia.

Organizátori sa napokon rozhodli, že pretekári obídu inkriminovaný úsek po diaľnici, kde absolvujú deväť kilometrov. Z toho dôvodu bola tohtoročná edícia o štyri kilometre dlhšia oproti pôvodnému plánu. Utečenci si vypracovali náskok maximálne niečo cez osem minút, po stúpaní Passo del Turchino a prejazde diaľnicou sa na čele pelotónu striedali tímy Tinkoff, Dimension Data, Etixx-QuickStep, Orica-GreenEdge a Cofidis. Tie pomaly zvyšovali tempo a po troch menších stúpaniach Capo Mele, Capo Cervo a Capo Berta menej ako 40 km pred cieľom náskok zredukovaného úniku predstavoval už len 44 sekúnd.

Sagan prišiel o šancu

Pred nájazdom na Cipressu (dĺžka 5,2 km, priemerný sklon 4,1%), predposledný kopec Miláno – San Remo, došlo na čele pelotónu k pádu. Obeťou boli aj Geraint Thomas a Peter Kennaugh z tímu Sky, Saganov pomocník Daniele Benatti či jeden z favoritov na víťazstvo Michael Matthews z Oricy. Vpredu jazdiaca šestica mala náskok 28 sekúnd. Dvadsaťpäť kilometrov pred páskou pelotón pohltil únik, na čelných pozíciách sa nachádzal aj Peter Sagan, odpadol Mark Cavendish.

V závere stúpania zaútočil Giovanni Visconti (Movistar), vydal sa za ním Ian Stannard (Sky). Po zjazde sa pridali aj Daniel Oss (BMC), Fabio Sabatini (Etixx) a Matteo Montaguti (Ag2r). Ich náskok sa ustálil na 15 sekundách, no prišli oň ešte pred začiatkom stúpania do posledného kopca sobotňajšieho programu – Poggio s dĺžkou 3,7 km a priemerným sklonom 3,7%. Ako prvý zaútočil Andrea Fedi, zakrátko vypálil dopredu Tony Gallopin a potom Michal Kwiatkowski. Tesne pred vrcholom Poggia nastúpil Vincenzo Nibali a za ním v technickom zjazde trielili Fabian Cancellara s Petrom Saganom. Kwiatkowski 3 km pred cieľom viedol o štyri sekundy, no neuspel.

V hektickom závere spadol pred Saganom Gaviria, slovenský jazdec sa mu tesne vyhol, no spomalil a prišiel o šancu na prvé víťazstvo v dúhovom drese majstra sveta. V záverečnom špurte sa napokon presadil Démare, na druhom mieste finišoval Swift, na pódium sa dostal aj Roelandts.

Výsledky – Miláno – San Remo (295 km):

1. Arnaud Démare (Fr.) FDJ 6:54:45 h, 2. Ben Swift (V. Brit.) Sky, 3. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto Soudal, 4. Nacer Bouhanni (Fr.) Cofidis, 5. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 6. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša,… 12. Peter Sagan (SR) Tinkoff – všetci rovnaký čas ako víťaz

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. marca 2016

Odporúčané články