Klasika Okolo Flámska slávi sto rokov, favoritom je aj slovenský cyklista Peter Sagan.BRUGGY 3. apríla (WebNoviny.sk) – De Ronde. Krátky flámsky výraz pre kolo či okruh, z ktorého priaznivcov cyklistiky príjemne mrazí v chrbte. Keď zatvoria oči, predstavujú si čarovné obrazy krátkych, ale strmých stúpaní na belgickom vidieku, často aj po kameňoch prezývaných pavé, z ktorých sa v prípade dažďa stávajú nebezpečné šmykľavé monštrá. K tomu husté špaliere fanúšikov mávajúcich flámskymi vlajkami, ktorí vždy v prvú aprílovú nedeľu dajú prednosť cyklistike pred bohoslužbami či návštevou známych.
Odporúčame:
Sagan vybojoval na Gent-Wevelgem prvé víťazstvo v sezóne
Video: Osemkrát a dosť, Sagan triumfoval v dúhovom drese
Demoitiého úmrtie zatienilo Saganov triumf na Gent-Wevelgem
Zvrat v prípade smrti cyklistu Demoitiého. Čo ukázala pitva?
Sagan bol na Okolo Flámska ako favorit stále pod tlakom
Preteky Okolo Flámska sú v cyklistickom kalendári od roku 1913 a v tejto sezóne oslavujú storočnicu. Či to bude na konci aj poriadna slovenská oslava, dozvieme sa v nedeľu krátko po pol piatej popoludní. Vtedy sa očakáva prvý muž v cieli po 255 km dlhej a úmornej ceste za slávou z Brúgg do Oudenaarde.
Aj tento rok patrí do užšieho okruhu favoritov Slovák Peter Sagan. Na Okolo Flámska štartoval prvýkrát v roku 2011, vtedy preteky nedokončil. O rok neskôr už bol piaty a potom nasledovali druhé, šestnáste a štvrté miesto. Po pretekoch v roku 2013 na seba upozornil na stupňoch pre víťazov, kde chytil hostesku za zadok.
Sagan bol na Okolo Flámska ako favorit stále pod tlakom, ktorý sa tento rok ešte znásobil tým, že nosí na sebe dúhový dres majstra sveta a tiež tým, že zvíťazil v nedávnej prípravnej klasike Gent-Wevelgem. Po týchto pretekoch, ktoré sa jazdili na Veľkonočnú nedeľu, a pred nastávajúcou flámskou výzvou číslo 1 povedal:
„Sú to dôležité preteky a myslím si, že som na dobrej ceste pred dvojicou monumentov Okolo Flámska a Paríž-Roubaix. Nič to však neznamená, pretože každé preteky sú iné. Dnešok mi vyšiel, ale budúca nedeľa môže byť totálne odlišná. Uvidíme. Určite je však dôležité, že som v dobrej forme.“
Okruh favoritov je široký
Tinkoff posiela do boja s flámskymi kopčekmi a úzkymi cestičkami navýsosť medzinárodnú zostavu. Saganovi by mali v nedeľu kryť chrbát krajan Michael Kolář, Poliak Maciej Bodnar, Talian Oscar Gatto, Rus Nikolaj Trusov, Brit Adam Blythe aj Rakúšan Michael Gögl. Z tímu pre Flámsko vypadol pôvodne nominovaný Talian Daniele Bennati pre zranenie.
Okruh favoritov je ako tradične v jednorazových pretekoch pomerne široký, ale tých najväčších treba hľadať medzi pätorkou Greg van Avermaet, Fabian Cancellara, Michal Kwiatkowski, Alexander Kristoff a Peter Sagan. Belgický univerzál Van Avermaet v tomto roku vyhral prvú „domácu“ klasiku Omloop Het Nieuwsblad a stal sa aj celkovým víťazom etapových pretekov Tirreno-Adriatico. Už 35-ročný Švajčiar Cancellara triumfoval na Strade Bianche v Taliansku. Preteky Okolo Flámska vyhral od roku 2010 trikrát a v rozlúčkovom roku s kariérou bude mať obrovskú motiváciu.
Poliak Kwiatkowski zasa ovládol prípravné podujatie E3 Harelbeke, ktoré má z veľkej časti rovnakú trasu ako práve Ronde. A napokon Nór Kristoff je obhajcom víťazstva z vlaňajška. „Rozhodne sa necítim ako najväčší favorit, ale viem, čo treba urobiť na ceste za úspechom,“ uviedol Kristoff pre belgický športový web Sporza. „Preteky Okolo Flámska sú tradične jeden z mojich osobných vrcholov. Ak sa na ostatné klasiky snažím skoncentrovať na 100%, tak potom v prípade Flámska je to 110%,“ povedal Cancellara vo videu na stránke organizátorov.
Podľa britských stávkarov je hlavným favoritom práve Cancellara s kurzom 7/2 u Williama Hilla. Sagan má 9/2 u PaddyPower a Van Avermaet 10/1 u BoyleSports.
Kľúčovým miestom je Paterberg
Trasa 100. ročníka pretekov Okolo Flámska ponúka 18 stúpaní, pričom tie legendárne Oude Kwaremont a Paterberg absolvuje pelotón trikrát, resp. dvakrát. Iba sedem stúpaní bude tzv. asfaltových, na ostatných budú cyklistom znepríjemňovať život aj dlažobné kocky. Chlieb sa bude lámať najmä na záverečných troch kopčekoch v posledných 40 km v poradí Kruisberg (229.), Oude Kwaremont (238.) a Paterberg (242.).
Najdlhším stúpaním s 2,2 km je Oude Kwaremont, ale práve Paterberg, ktorý meria iba 360 m, ale maximálny sklon terénu má až 20%, býva kľúčovým miestom pre vývoj v koncovke pretekov. Kto býva na Paterbergu 13,2 km pred cieľom vpredu, má veľkú šancu bojovať o celkové víťazstvo. Posledných 10 km sa ide po rovine na širokej ceste až do cieľa.
Preteky Okolo Flámska odštartujú v nedeľu 3. apríla o 10.15 h v centre Brúgg, predpokladaný príchod najlepších do cieľa v Oudenaarde je o 16.35 h. Na trati sa očakáva účasť približne 1,5 – 2 miliónov ľudí.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
2. apríla 2016