Femke van der Driesscheovej zistili po sobotňajších pretekoch do 23 rokov na MS v cyklokrose prítomnosť motorčeka.HEUSDEN-ZOLDER 1. februára (WebNoviny.sk) – Belgickej reprezentantke Femke van der Driesscheovej našli tento víkend na cyklokrosárskych majstrovstvách sveta v Heusden-Zolderi po sobotňajšej súťaži žien do 23 rokov motor v ráme bicykla. Informáciu potvrdil aj prezident Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) Brian Cookson. „Nie je žiadnym tajomstvom, že sa našiel motor. Ide o technický doping. Je to neakceptovateľné. Na bicykli to nemáte ako zakryť. Skôr či neskôr vinníci doplatia na to, že ničia tento šport,“ cituje Cooksona portál cyclingnews.com.
Belgičanka obvinenia odmieta
Samotná jazdkyňa odmieta obvinenia, vraj o ničom nevedela a predmetný bicykel ani nebol jej. „Nevedela som o tom, netuším, ako sa ten bicykel mohol dostať ku mne. Bola som prekvapená, že tam stál, to nie je môj bicykel. Ide o nejaký omyl. Nie je žiadna zábava byť obvinená z niečoho takéhoto. Ten bicykel patrí môjmu priateľovi, trénuje s nami. Bicykel je identický s mojím, vlani ho odo mňa kúpil. Moji mechanici si museli myslieť, že bol môj. Neviem, ako sa to mohlo stať. Nikdy by som niečo také neurobila, tento šport nadovšetko milujem,“ povedala Van der Driesscheová v emotívnom rozhovore pre belgickú televíziu Sporza.
Na trubke pod sedadlom 19-ročnej cyklistky sa pri bežnej kontrole našli elektrické káble a na pedáloch motorček. Úradujúcej majsterke sveta do 23 rokov teraz hrozí polročný dištanc a pokuta 20-tisíc švajčiarskych frankov. „V ten deň som sa sústredila na seba, dávala si pozor. Mechanici urobili chybu. Môžu všetko skontrolovať, moje cyklokrosárske aj cestné bicykle. Nič tam nenájdu, tým som si na sto percent istá,“ dodala Van der Driesscheová, ktorá vstupovala do sobotňajších pretekov ako favoritka, napokon ich nedokončila.
O technologickom dopingu sa diskutuje už od roku 2010
Taliansky výrobca bicyklov Willier Triestina už oznámil, že po sobotňajších zisteniach podá žalobu na Van der Driesscheovú. „Zostali sme ako obarení. Musíme chrániť reputáciu a dobré meno našej spoločnosti,“ vyhlásil výkonný riaditeľ firmy Andrea Gastaldello.
O technologickom dopingu sa diskutuje už od roku 2010. Vlani v januári vošlo do platnosti pravidlo, že pri previnení môže daný cyklista dostať minimálny trest na pol roka a pokutu v rozmedzí od 20- do 200-tisíc švajčiarskych frankov.
UCI zaviedla do praxe kontrolu bicyklov na majstrovstvách sveta, vopred neohlásené kontroly vykonávala aj počas minulej sezóny v cestnej cyklistike. „Budeme v tom pokračovať aj v roku 2016. Vlani sme zaviedli pravidlá, ktoré nám to umožňujú. Testujeme nové metódy detekcie,“ dodal Cookson.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
1. februára 2016