Líder celkového poradia Christopher Froome, ktorý sa objavil v cieli až na konci prvej desiatky, si i napriek pádu bez problémov udržal dostatočný náskok pred svojimi konkurentmi.SAINT-GERVAIS MONT BLANC 22. júla (WebNoviny.sk) – Ďalší náročný horský dojazd na Tour de France sa stal v piatok korisťou Francúza Romaina Bardeta z tímu AG2r La Mondiale. V 19. etape so štartom v Albertville a cieľom v Saint-Gervais Mont Blanc (146 km) v pravom alpskom pekle v závere cyklistov schladili kvapky dažďa. Bardet dotiahol svoje niekoľkokilomerové sólo do víťazného kopca a v čase 4:14:08 h sa stal prvým francúzskym víťazom na 103. ročníku Tour de France.
S odstupom 23 sekúnd skončil na druhom mieste skúsený Španiel Joaquín Rodríguez (Kaťuša) a tretí jeho krajan Alejandro Valverde (Movistar). Líder celkového poradia Christopher Froome sa objavil v cieli na konci prvej desiatky na požičanom bicykli od jedného zo svojich tímových kolegov, ktorý musel využiť po páde v zjazde z Montée de Bisanne. Bez problémov si však udržal dostatočný náskok pred svojimi konkurentmi.
„Veľmi si užívam toto víťazstvo. V zjazde sme sa riadili inštinktom, môj najlepší kamarát Mikael Cherel ma odviezol po rovine a do záverečného kopca som už letel ako o život. Veľmi som si to užil celé,“ uviedol Romain Bardet v prvej televíznej reakcii na Eurosporte.
Obrazom: Najkrajšie momenty z 19. etapy Tour de France
Froom sa ocitol na zadku
Cieľ bol vo výške 1372 m a viedlo k nemu 9,8 km dlhé stúpanie na Le Bettex v dedinke St. Gervais pod majestátnym Mont Blancom. Toto stúpanie zaradili organizátori Tour de France ako cieľové iba po druhý raz v histórii. V zelenom drese jazdiaci Slovák Peter Sagan (Tinkoff) opäť zvolil pokojné tempo. Keďže so 425 bodmi na konte virtuálne už je víťazom bodovacej súťaže, mohol si dopriať príchod do cieľa v jednej zo zadných skupín.
V technickom zjazde, ktorý predchádzal cieľovému stúpaniu, sa na mokrej ceste odohralo niekoľko zaujímavých pádov, na zadku sa ocitol aj Christopher Froome. Najviac na to doplatil Holanďan Bauke Mollema, ktorý sa musel porúčať z druhého miesta v celkovej klasifikácii.
Odporúčame:
Dumoulin sa zaplietol do hromadného pádu, musel odstúpiť
Video: Froome ovládol horskú časovku, Sagan sa šetril
Nairo Quintana: ‚Ešte mám čas vyhrať Tour de France‘
Pre Dumoulina sa preteky skončili
Už krátko po štarte ušla väčšia skupina cyklistov, po 5 km ich bolo na čele dvadsať a mali náskok 4:15 min pred pelotónom. Najvyššie postaveným pretekárom v celkovej klasifikácii bol spomedzi tým v úniku Francúz Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) na 16. mieste s mankom 22:51 min na Chrisa Frooma, v úniku nechýbal v bodkovanom drese lídra vrchárskej súťaže jazdiaci Poliak Rafal Majka (Tinkoff). Víťazom rýchlostnej prémie, ktorá bola už na 25,5 km v Doussarde, sa stal Austrálčan Michael Matthews (Orica-BikeExchange), neohrozený líder bodovacej súťaže Peter Sagan nebol súčasťou úniku, či na bodovanej priečke chýbal.
Nasledujúce jednotkové stúpanie na Col de la Forclaz de Montmin na 42,5 km (výška 1 157 m, dĺžka 9,8 km, priemer 6,9 percenta) najrýchlejšie zvládol Belgičan Thomas de Gendt pred Majkom, čiže druhý a prvý muž vrchárskej súťaže. Pelotón na vrchole prvého vážnejšieho kopca v piatkovej etape zaostával 4:25 min a do cieľa zostávalo 100 km. Nasledovala „dvojka“ Col de la Forclaz de Queige (870 m, 5,6 km, 7,8%), kde bol opäť prvý De Gendt, ale zase v tesnom závese s Majkom. Poliak nenechal nič na náhodu v kráľovskom stúpaní piatkového alpského pekla, keď sa ako prvý po vyše 12 km serpentín v náročnom teréne vyštveral na Montée de Bisanne na 96,5 km do výšky 1 723 m. Ziskom 20 bodov v tejto prémii špeciálnej kategórie si definitívne zaistil bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára TdF.
Ešte v nájazde na toto „HC“ stúpanie sa musel s pelotónom TdF rozlúčil Holanďan Tom Dumoulin. Skvelý časovkár v službách tímu Giant-Alpecin sa zaplietol do pádu a napokon skončil v zbernom vozidle TdF s podozrením na zlomené kostičky v ľavom zápästí. Dumoulinovi patrila v priebežnej celkovej klasifikácii 44. priečka s odstupom 1:34 h na Chrisa Frooma. Holanďan na tohtoročnej Tour de France vyhral 9. etapu s cieľom na vrchole Arcális v Andorre ako aj trinástu etapu, ktorou bola časovka na 37,5 km z Bourg-Saint-Andéol do La Caverne du Pont-d’Arc.
Cyklistov pokropil dážď
Päťdesiat kilometrov pred cieľom bola vpredu 11-členná skupina s dvojminútovým náskokom pred pelotónom, v ktorom udávali tempo jazdci Astany. Nasledovalo ostré klesanie z Montée de Bisanne a cyklistov už kropili prvé dažďové kvapky, ktoré neveštili nič dobré pred finále etapy. Na chvíľku nepozornosti doplatil pádom Francúz Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), ktorý sa síce posadil na bicykel, ale už bez šance na etapové víťazstvo.
Spadol aj Austrálčan Richie Porte (BMC Racing), či dvaja jazdci tímu FDJ vrátane ich lídra, Švajčiara Sébastiena Reichenbacha. Tridsať kilometrov pred páskou už sa na cyklistov zhora vo veľkom liala voda a tieto podmienky využil na únik Portugalčan Rui Costa (Lampre-Merida) a utvoril si náskok 50 sekúnd pred skupinou s Majkom. Tento únik sa stal minulosťou 25 km pred cieľom, keď jeho členov zhltla silná skupina favoritov na čele s tímom Astana. Ešte predtým si z neho vystúpil Dani Navarro (Cofidis), ktorý sa vydal stíhať Ruia Costu.
Vpredu bol vtedy osamotený Costa s vyše minútovým náskokom. Neskôr Navarro spadol a vyzeralo to na zlomenú kľúčnu kosť a odstúpenie z pretekov. V jednej z ostrých zákrut spadli aj Bauke Mollema a Christopher Froome, líder celkovej klasifikácie si narýchlo vzal bicykel jedného z jeho tímových kolegov. Na lídra Costu sa postupne dotiahol Francúz Romain Bardet, čím Francúzom svitla šanca na prvý etapový triumf na tejto Tour. Bardet v posledných 5 km zostal na čele sám a svoje sólo napokon dotiahol do víťazného konca.
V sobotu príde na rad posledná alpská etapa pred nedeľňajším dojazdom do Paríža. Pelotón bude musieť na ceste z Megéve do Morzine (146,5 km) prekonať štyri prudké stúpania, ale vzhľadom na suverenitu Chrisa Frooma je mizivá šanca, aby ešte niekto mohol ohroziť jeho žltý dres lídra celkovej klasifikácie.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
22. júla 2016