Olympijským víťazom v časovke sa stal populárny Spartacus

Štvornásobný majster sveta, populárny ‚Spartacus‘ Cancellara bol zlatý aj v Pekingu 2008, kde tiež pridal bronz v pretekoch s hromadným štartom. Pre Cancellaru to je v Riu veľkolepé ukončenie kariéry, keďže tento rok je pre neho posledný na profesionálnom okruhu. RIO DE JANEIRO 10. augusta (WebNoviny.sk) – Olympijským víťazom v časovke mužov sa v brazílskom Riu de Janeiro stal Fabian Cancellara. Tridsaťpäťročný švajčiarsky fenomén tejto disciplíny suverénne zvíťazil na 54,6 km dlhej trati so štartom aj cieľom v Pontale, pred strieborným Holanďanom Tomom Dumoulinom mal v cieli náskok 47,41 s.

Bronz si v kvalitne obsadených olympijských pretekoch vybojoval víťaz nedávnej Tour de France Brit Christopher Froome s odstupom 1:02,12 min. Nemecký favorit Tony Martin skončil až dvanásty, za víťazom zaostal o priepastných 3:18,33 min. O jednu priečku ho predstihol Čech Leopold König, Slovensko rovnako ako medzi ženami v jazde proti chronometru nemalo zastúpenie. Preteky dokončilo 35 cyklistov.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – šiesty deň

Froome sa snažil, ale nemal silu

Štvornásobný majster sveta, populárny „Spartacus“ Cancellara bol zlatý aj v Pekingu 2008, kde tiež pridal bronz v pretekoch s hromadným štartom. Pre Cancellaru to je v Riu veľkolepé ukončenie kariéry, keďže tento rok je pre neho posledný na profesionálnom okruhu.

Odporúčame:

Američanka Armstrongová dosiahla zlatý olympijský hetrik

„Je to špeciálne, stále nenachádzam slová. Po sklamaní v roku 2012 a ďalších vzostupoch a pádoch bola toto moja posledná šanca niečo dokázať. Vedel som, že to bude veľmi ťažké, bolo veľkou výzvou prekonať Chrisa Frooma, Toma Dumoulina a iných. Bola to otvorená trať so všetkými rôznymi charakteristikami. Nemám slov. Ukončiť kariéru po 16 rokoch s olympijským zlatom nie je zlé,“ cituje Cancellaru server Cyclingnews.

„Nemôžem byť sklamaný. Samozrejme, bol by som radšej, keby som mal šancu na zlato, ale odovzdal som zo seba všetko. Fabian bol dnes jasným víťazom, zdolal ma o viac ako minútu. Myslím si, že keby som prehral o päť alebo šesť sekúnd, bol by som sklamaný. Neviem, čo mám ešte povedať, snažil som sa do posledného kola, ale nemal som sily,“ dodal bronzový Froome.

Cancellara svoj výkon stupňoval až do cieľa

Jednu z tzv. dlhších časoviek na 54,6 km odjazdili na náročnom okruhu Grumari, známeho zo sobotňajších pretekov s hromadným štartom, pričom každý cyklista ho musel absolvovať dvakrát vrátane náročných stúpaní Grumari (dĺžka 1,3 km, priemerný sklon 9%) a Grota Funda (2,1 km, priemer 6,8%). Súčasťou trasy neboli tzv. úseky pavé, čiže nepríjemné mačacie hlavy.

Na prvom medzičase po 10 km tesne viedol Fabian Cancellara pred Rohanom Dennisom a o 5 sekúnd pred Geraintom Thomasom. Na druhom medzičase po 19,7 km nastala zmena – Cancellara klesol na štvrtú priečku, za vedúcim austrálskym špecialistom Dennisom zaostával až o 24 sekúnd. Na treťom zo štyroch medzičasov (34,6 km) už bol „Spartacus“ opäť prvý, a to o vyše 18 sekúnd. Na tretiu priečku sa prebojoval holandský favorit Tom Dumoulin.

Cancellara svoj výkon stupňoval až do cieľa a v ňom mal napokon náskok 47,41 s pred Dumoulinom a vyše minúty nadelil Froomovi. Víťaznému Švajčiarovi sa na záver jeho posledného roku kariéry ušlo zadosťučinenie za nevydarenú sezónu, v ktorej mu chýbalo víťazstvo na niektorej z veľkých jarných klasík, či čiastkové etapové triumfy na Tour de France. V sobotňajších pretekoch s hromadným štartom obsadil 34. miesto.

CYKLISTIKA – časovka mužov (Pontal – Pontal, 54,6 km):
1. Fabian Cancellara (Švaj.) 1:12:15,42 h, 2. Tom Dumoulin (Hol.) +47,41 s, 3. Christopher Froome (V. Brit.) +1:02,12 min, 4. Jonathan Castroviejo (Šp.) +1:06,08, 5. Rohan Dennis (Aus.) +1:10,24, 6. Maciej Bodnar (Poľ.) +1:50,47, 7. Nelson Oliveira (Portug.) +1:59,85, 8. Jon Izaguirre (Šp.) +2:06,17,… 12. Tony Martin (Nem.) +3:18,33

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.