ZUNO banka, ktorá pôsobí aj na Slovensku, je opäť na predaj

V hre o kúpu ZUNO banky sú banky, ale záujem má aj jeden fond súkromného kapitálu a jedna európska telekomunikačná spoločnosť.Internetová banka ZUNO, ktorá pôsobí v Čechách a na Slovensku, je opäť na predaj. Uviedol to český denník Lidové noviny.

„Chceme ju stále predať napriek tomu, že náš predchádzajúci partner stiahol svoju ponuku. Už predtým sme mali aj iných záujemcov, s ktorými teraz opäť otvoríme rokovanie,“ povedal v rozhovore pre Lidové noviny Karl Sevelda, šéf skupiny Raiffeisen Bank International (RBI), ktorá je matkou ZUNO banky.

Po banke poškuľujú traja až štyria záujemcovia

Ukončenie obchodu zo strany Alfa Group oznámila RBI začiatkom marca. Podľa Seveldu išlo o nečakaný krok. „Zo zrušenia obchodu sme boli prekvapení,“ uviedol.

V hre sú podľa neho teraz traja až štyria záujemcovia. „Ide primárne o banky, ale záujem má aj jeden fond súkromného kapitálu a dokonca jedna európska telekomunikačná spoločnosť,“ naznačil Sevelda. Konkrétnejší byť však nechcel.

Podľa špekulácií z trhu by o ZUNO banku mohla mať záujem napríklad nórska telekomunikačná skupina Telenor. Ta už jednu bankovú licenciu v Európe má, a to v Srbsku. O Telenore sa hovorilo už v minulosti, keď bola ZUNO ponúknutá na predaj.

Vonku z hry je BNP Paribas

Podľa šéfa RBI neznamená koniec obchodu pre skupinu žiadnu veľkú prekážku pre jej plány do budúcna. Banka sa počas posledných rokov snažila vylepšiť predovšetkým kapitálové ukazovatele. Predajom ZUNO by podľa skorších informácií Lidových novin inkasovala od Alfa Group zhruba 35 mil. eur. „Predajom by sme síce získali nejaký menší zisk, ale nebolo by to veľa,“ povedal teraz k predaju Sevelda.

Z hry o ZUNO je v súčasnosti von podľa informácií Lidových novin aj francúzska banková skupina BNP Paribas. Tá bola po Alfa Group k prevzatiu najbližšie s ponukou okolo 20 mil. eur. Spoločnosť Cetelem, ktorú v Čechách BNP Paribas vlastní, získala bankovú licenciu už vlani a očakáva sa, že ako plnohodnotná banka, teda vrátane napríklad prijímania vkladov, začne fungovať do konca tohto roka.

Banka ZUNO je súčasťou rakúskej skupiny Raiffeisen. Pilotná prevádzka banky ZUNO odštartovala na Slovensku 1. augusta 2010, komerčnú prevádzku spustila 6. decembra 2010 a v polovici roka 2011 ju nasledovala Česká republika.

Zdroj: Podnikam.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. marca 2016

Odporúčané články