Zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili, na exprezidenta plánujú vydať európsky zatykač

357238_belguim_spain_catalonia_86149 1975e3699907445b9d983058055002a4 640x420.jpg

MADRID 2. novembra (WebNoviny.sk) – Ôsmi z deviatich zosadených ministrov katalánskej vlády, ktorí sa dostavili na súdne pojednávanie v Madride, putovalo vo štvrtok zo súdnej siene rovno do väzenia, kde budú čakať na pokračovanie súdneho procesu.

Na zosadeného katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta, ktorý sa momentálne nachádza v Bruseli, ako aj na ďalších štyroch ministrov jeho vlády, plánujú Španieli vydať európsky zatykač, informovala pred malou chvíľou televízia BBC.

Odporúčame:
Podpora pre nezávislosť Katalánska sa rapídne zvýšila

Puigdemont aj členovia jeho zosadenej vlády čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa mali dopustiť okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda v Madride. Premiér Mariano Rajoy zároveň zvolal na 21. decembra nové regióne voľby.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Katalánsko, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili, na exprezidenta plánujú vydať európsky zatykač © SITA Všetky práva vyhradené.

2. novembra 2017

Odporúčané články