Živnostník nie je žiadny darmožráč, tvrdia liberáli

Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje rovnú daň 19 percent a potom jej zníženie o ďalšie štyri percentá.BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Vrátiť rovnú daň z príjmov na úroveň 19 percent k 1. januáru 2017 a jej zníženie na úroveň 15 percent od 1. januára 2019 navrhuje opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Odporúčame:

Kandidátky – parlamentné voľby 2016

„Ak sa má Slovensku dariť, musí sa dariť aj živnostníkom. Živnostník nie je žiadny darmožráč. Je to človek, ktorý sa živí prácou a vytvára hodnoty. Tento človek od štátu nič nechce. Sme presvedčení, že živnostníkom treba začať venovať veľkú pozornosť,“ vysvetlila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Liberáli sa zároveň zaväzujú, že v prípade účasti v pravicovej vláde zavedú Zákonník práce, ktorý umožní vytvárať viac a lepšie platených pracovných miest „zdola“, nie umelo dotáciami „zhora“.

Živnostníci sú podľa Jurzycu často diskriminovaní

SaS chce rovnako dokončiť zavedenie odvodového bonusu tak, aby sa oplatilo pracovať každému a v neprehľadnom sociálnom systéme by sa nevytvárali skupiny ľudí, ktorým sa pracovať neoplatí, hoci by mohli.

Liberáli presadzujú zníženie odvodov a zdobrovoľnenie odvodov na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti, ročné daňové a odvodové priznanie by mala pripraviť Finančná správa SR. Zrušiť chcú povinné minimálne odvody pre živnostníkov.

Kandidát liberálov do parlamentných volieb Eugen Jurzyca pripomenul, že živnostníci sú často diskriminovaní. „Živnostníci platia mesačne na odvodoch 202,26 eura mesačne, ale dôchodok dostanú rovnaký ako zamestnanci, ktorí spolu so svojimi zamestnávateľmi platia na odvodoch len 76 eur mesačne,“ vysvetlil Jurzyca.

Liberáli chcú umožniť uplatniť si daňovú stratu

Liberáli presadzujú aj opatrenia, ktoré znižujú administratívnu a finančnú záťaž, navrhujú predĺženie lehoty na odhlásenie zamestnanca z jedného dňa na osem dní, zjednotenie benefitov pre zamestnancov v štátnej a súkromnej sfére, zrušenie pracovnej zdravotnej služby pre I. a II. kategóriu, zrušenie povinného preškoľovania vodičov, zrušenie povinného ohlasovania voľných živností na živnostenskom úrade a zrušenie investičných stimulov.

„SaS sa tiež zaväzuje zrušiť nezmyslené pokuty, napríklad za nesprávne označenie súvisiace so zákazom fajčenia v maloobchodných priestoroch. Pokuty nesmú byť plánovaným príjmom štátu,“ povedal límlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.

Liberáli chcú umožniť uplatniť si daňovú stratu podľa slobodného rozhodnutia daňovníka, zavedenie postupného odpisovania majetku podľa rozhodnutia daňovníka a zvýšenie limitu paušálnych výdavkov živnostníkov na 60 násobok životného minima.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2016

Odporúčané články