Žitňanská chce protischránkový zákon predstaviť do 100 dní

Ministerka spravodlivosti zdôraznila, že je potrebný aj solídny systém sankcií, aby to tých, čo zákon porušia, aj bolelo.BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje je top prioritou, zdôraznila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Túto právnu úpravu by chcela predstaviť čo najskôr.

“ Do sto dní,“ uviedla v stredu pre médiá. Ministerka vysvetlila, že protischránkový zákon by sa mal vzťahovať na všetky situácie, keď štát vstupuje do vzťahu so súkromným sektorom a dochádza k prevodu majetku alebo použitiu verejných zdrojov.

Teraz sa do registra zapisujú len firmy, ktoré idú do verejného obstarávania, dodala na vysvetlenie. V súčasnosti register firiem spadá pod Úrad pre verejné obstarávanie, ministerka ešte nemá doriešené, pod koho bude spadať nový verejný register konečných užívateľov výhod.

„Zároveň potrebujeme zabezpečiť reálnu kontrolovateľnosť údajov v registri a reálnu vymožiteľnosť. Je potrebný solídny systém sankcií. Tí, čo porušia pravidlá, to musia pocítiť tak, že ich to bude naozaj bolieť,“ dodala Žitňanská.

Parlament minulý rok prijal vládnu novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá čiastočne rieši problém účasti tzv. schránkových firiem na verejnom obstarávaní. Od 1. novembra vytvoril Úrad pre verejné obstarávanie register konečných užívateľov výhod. V ňom by mali vysvetľovať svoje vlastnícke pozadie všetky firmy, ktoré sa hlásia do verejného obstarávania. Cieľom bolo vylúčiť z verejného obstarávania schránkové firmy, teda tie, ktoré vlastnia neznáme osoby. Návrh Smeru-SD ako nedostatočný kritizovala nielen opozícia, ale aj prezident Andrej Kiska, ktorý ho vrátil do parlamentu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. apríla 2016

Odporúčané články