Zeman ocenil policajtov za zásah počas návštevy hlavy Číny

Pravicová opozícia chce kvôli postupu českej polície počas návštevy čínskeho prezidenta zvolať mimoriadne zasadnutie snemovne.Praha 13. apríla (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman sa v utorok na pražskom Hrade poďakoval policajtom za zásahy pri nedávnej návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ako aj počas vlaňajších osláv 17. novembra. Informoval o tom Český rozhlas (ČRo).

Pravicová opozícia však chce kvôli postupu českej polície počas návštevy čínskeho prezidenta zvolať mimoriadne zasadnutie snemovne.

„Vyjadril vďačnosť a poďakovanie Polícii ČR za jej profesionálny prístup a za zásahy ako vlani 17. novembra, tak teraz pri štátnej návšteve prezidenta Čínskej ľudovej republike,“ povedal pre ČRo hovorca prezidenta Jiří Ovčáček.

Odporúčame:

Miloš Zeman nemá ťažkosti s vnímaním. Vždy vie, čo hovorí

Čínsky prezident sa stretol s českými predstaviteľmi vlády

Vojáci, nazdar! Prekvapil pozdravom čínsky prezident v Prahe

Návštevu čínskeho prezidenta v Česku sprevádzajú protesty

Z policajných zákrokov počas návštevy čínskeho lídra Si Ťin-pchinga česká verejnosť najviac kritizovala incident na pražskej FAMU, ktorú pre vyvesenie tibetskej vlajky navštívili policajti. Policajný prezident Tuhý sa za ich postup vedeniu školy ospravedlnil a označil ho za „nevhodný a nadbytočný“. Dvaja policajti teraz prechádzajú disciplinárnym konaním.

Okrem incidentu na FAMU zasahovala polícia v súvislosti s návštevou Si Ťin-pchinga v dňoch 28.-30. marca v niekoľkých prípadoch. Išlo o odporcov i priaznivcov prezidenta. Český minister vnútra Milan Chovanec odmieta, že by sa policajti postavili na stranu Číňanov. Kritici však hovoria o bezdôvodnej šikane niektorých odporcov čínskeho prezidenta.

„(Polícia) konala úplne správne, keď pri príležitosti druhého najvýznamnejšieho muža planéty uzavrela niektoré priestory Hradu, aby nevyvolala riziko ohrozenia bezpečnosti,“ vyhlásila hlava štátu. „Vaša nevďačná úloha spočíva často v tom, že bránite prejavu duševne nenormálnych ľudí a v tom ste trochu podobní psychiatrom,“ dodal Zeman počas prejavu pred ocenenými policajtmi.

Česká polícia aktuálne preveruje postupy pri všetkých bezpečnostných opatreniach a zásahoch a chce vyhodnotiť, či pri niektorých situáciách nepochybila. Výsledky interného policajného vyšetrovania by podľa ČRo mali byť známe do konca týždňa.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. apríla 2016

Odporúčané články