Zbrane v parlamente možno riešiť len detektorom, tvrdí Galko

Poslanec NR SR Peter Krupa zo strany Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) prišiel minulý týždeň do budovy parlamentu so strelnou zbraňou.
BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Nosenie zbraní do Národnej rady SR (NR SR) sa dá podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka riešiť jediným spôsobom, a to tak, že zákonodarcovia budú chodiť cez detektor pri vstupe do budovy. Poslanec NR SR Peter Krupa zo strany Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) totiž prišiel minulý týždeň do budovy parlamentu so strelnou zbraňou.

„Nijak inak, ako detektormi, sa to vyriešiť nedá,“ povedal Galko novinárom. Detektor však považuje za nepohodlný, pretože poslanci denne často vyjdú z budovy a prídu späť, pričom by vždy museli prejsť cez detektor. „Nemôžeme im zakázať mať zbrane, ak právoplatne majú zbrojný preukaz, a môžu tým pádom nosiť zbraň. Ak k nim však máme nedôveru, musia všetci chodiť cez detektory, inak sa to vyriešiť nedá,“ vysvetlil s tým, že „z poslanca neubudne, ak bude chodiť cez detektory.“

Podľa poslanca za Smer-SD Ľuboša Blahu je problém najmä s tým, že sú v parlamente neonacisti. „Zbrane v rukách neonacistov sú vážny problém, ktorý budeme musieť riešiť, no nebudem predbiehať, musíme sa dohodnúť,“ vysvetlil novinárom.

Odporúčame:

Polícia zadržala Krupovi z ĽS NS zbrojný preukaz aj zbrane

Viacerí poslanci ĽS NS nosia zbraň, priznal Milan Uhrík

Blaha si myslí, že keby sa títo páni ešte pred tým, ako ich zvolili za poslancov, priznali k tomu, čo robili na sociálnej sieti Facebook, dávno by boli za mrežami alebo by boli trestaní. „Pravdou je, že zákon je do tej miery deravý, že ak si dávajú pozor a nie sú úplní ‚vypatlanci‘ a nepovedia to nahlas, tak ich nemôžete zavrieť za to, že šíria nacizmus a fašizmus. Budeme sa musieť spoľahnúť na to, že si nedajú pozor a že sa prerieknu, a následne ich môžeme stíhať alebo pritvrdíme zákon,“ vysvetlil poslanec.

To je však podľa neho otázka pre kolegov do pléna, pretože ak sa na niečom podľa neho vedia zhodnúť, je to určite antifašizmus. „Či už je to fašizmus kotlebovského typu alebo ďalších iných typov, ktoré pomaličky vyliezajú, čo je veľmi nebezpečné,“ doplnil. Vyhranených neonacistov tolerovať nemôžeme, povedal a pokračoval, že určite nie v slovenskom parlamente. „No ako to vyriešiť, keď v ňom už sú? To je naozaj ťažký oriešok,“ povedal.

Poslanec za Smer-SD však dúfa, že konkrétni kotlebovci budú chodiť pri vstupe do parlamentu cez detektor. Verí, že sa na tom v pléne zhodnú. „Verte tomu, že ja fašistov šetriť nebudem a budem im veľmi jasne hovoriť, čo si o nich myslím. Čo keď im prasknú nervy a zastrelia ma?“. Keď však budú podľa jeho slov poslanci z hľadiska práva prudérni, neonacisti si budú dávať pozor a nebudú hovoriť veci, za ktoré by ich zavreli.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. marca 2016

Odporúčané články