Záväzok zlepšiť infozákon dali všetci okrem Smeru a SDKÚ

V marci 2017 mimovládne organizácie Transparency International Slovensko, Aliancia Fair-play a Inštitút INEKO zhodnotia, či strany zmeny v infozákone aj v praxi uplatňovania práva občanov na informácie naozaj presadili a či tak splnili svoje predvolebné sľuby.
BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Desať z dvanástich oslovených politických strán sa verejne zaviazalo posilniť právo občanov na informácie presadením desiatich návrhov Transparency International Slovensko (TIS), Aliancie Fair-play (AFP) a Inštitútu INEKO. K záväzku sa odmietli pridať len strany Smer-SD a SDKÚ-DS. Za mimovládne organizácie o tom vo svojej tlačovej správe informujú Gabriel Šípoš (TIS), Peter Kunder (AFP) a Ján Kovalčík (INEKO).

„V novembri tri mimovládne organizácie predložili politickým stranám desať praktických návrhov, ako zlepšiť prístup verejnosti k informáciám,“ informujú s tým, že stopercentné štátne a mestské firmy by mali plne podliehať infozákonu, platy a životopisy štátnych nominantov by boli verejné, zmluvy štátu aj samospráv by sa publikovali na jednom mieste a štát by začal systematicky prepájať databázy o verejnom obstarávaní, o zakladaní a vlastníctve firiem, eurofondoch či majiteľoch pozemkov.

„Presadzovať uvedené návrhy sa verejným podpisom zaviazali strany Sieť, KDH, SNS, Most-Híd, OĽaNO, NOVA, SaS, Šanca, SMK a Tip. SDKÚ sa vôbec nevyjadrila a strana Smer odmietla záväzok s argumentom, že Alianciu a INEKO považujú za organizácie účelovo poškodzujúce stranu v predvolebnom období. Smer však v liste predsedu Roberta Fica napísal, že viaceré z návrhov považujú za prospešné a budú ich v ďalšom volebnom období presadzovať, neuviedol však ktoré,“ píšu ďalej zástupcovia mimovládok.

Ako ďalej dodali, strany Sieť a Šanca nepodporili úplne všetky návrhy. Sieť by nehlasovala za zavedenie povinného zverejňovania políciou zamietnutých trestných oznámení. Šanca by platy štátnych nominantov zverejňovala len selektívne a dohľad nad dodržiavaním infozákona by nechala radšej úradu ombudsmanky.

Súčasná vláda pripravovala zmenu infozákona pod vedením ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, no ani jeho kompromisný návrh, ktorý akceptovali mimovládky aj Združenie miest a obcí Slovenska, nakoniec vládou neprešiel. V marci 2017 mimovládne organizácie zhodnotia, či strany zmeny v infozákone aj v praxi uplatňovania práva občanov na informácie naozaj presadili a či tak splnili svoje predvolebné sľuby.

Všetky stranami podpísané záväzky je možné nájsť na stránke www.transparency.sk

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. februára 2016

Odporúčané články