Začína Týždeň slovenského filmu, ocenia aj Juraja Jakubiska

Druhý ročník podujatia ponúkne 21 celovečerných a šesť krátkometrážnych slovenských snímok.BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – V Bratislave sa v pondelok začne druhý ročník Týždňa slovenského filmu, ktorý predstaví domácu tvorbu uplynulého roka. Podujatie sa bude konať v Kine Lumiere a potrvá do nedele 17. apríla. Prehliadka ponúkne celkovo 21 celovečerných a šesť krátkometrážnych filmov. Súčasťou podujatia, ktorého cieľom je propagácia, prezentácia a reflexia domácej filmovej tvorby, budú tiež workshopy, diskusie a diskusný panel.

Otváracou snímkou Týždňa slovenského filmu bude road movie Stanko v réžii Rasťa Boroša, ktorý na podujatí uvedú v premiére. Ako prezradil dramaturg Miroslav Ulman, program bude pestrý a žánrovo rôznorodý. „Väčšinu produkcie nedávno tvorili sociálne drámy, no v posledných rokoch je tvorba žánrovo pestrejšia. Medzi filmami vyrobenými v minulom roku nájdeme nielen drámy, ale aj psychologický triler, komédie, rozprávky, dokumenty, detský muzikál i rôzne žánrové fúzie,“ povedal.

Program ponúkne aj viacero dokumentov o osobnostiach

Program ponúkne aj viacero dokumentov približujúcich rôzne domáce osobnosti. Zastúpia ich filmy Anton Srholec režisérky Aleny Čermákovej, Posledný portrét o fotografovi Yurim Dojcovi od Katye Krausovej, RYTMUS sídliskový sen Mira Drobného alebo dokument s inscenovanými pasážami Očami fotografky, ktorý o slovenskej fotografke Zuzane Mináčovej nakrútil jej syn Matej Mináč. Premietnu aj dobrodružné dokumenty Suri Pavla Barabáša a Akceptácia Jaroslava Matouška, Farby piesku od Ladislava Kaboša a dokumentárnu esej Čakáreň režiséra Paľa Korca.

Hranú tvorbu, ktorú predstavia na podujatí, taktiež charakterizuje žánrová rôznorodosť. Prehliadka uvedie drámu Čistič režiséra Petra Bebjaka, komédiu Vojtech od Viktora Csudaia, koprodukčné filmy českých režisérov Wilsonov Tomáša Mašína, Domácí péče Slávka Horáka a rozprávku Sedem zhavranelých bratov od Alice Nellis. Rozprávkový žáner budú reprezentovať filmy Johankino tajomstvo režiséra Juraja Nvotu a hraný film s hudobnými pasážami pre deti Spievankovo 5: O povolaniach od Diany Novotnej.

V rámci animovanej tvorby budú mať zastúpenie celovečerné filmy Malý Pán Radka Berana, Lokalfilmis Jakuba Kronera a Malá z rybárne od Jana Baleja. Doplnia ich krátke snímky Kovbojsko, Hviezdny taxík, Braček Jelenček, Mila Fog, Dýchať síru a Duch mesta. Ku koncu podujatia premietnu debuty dvoch dokumentaristov – Marka Škopa a jeho Evu Novú a Ivana Ostrochovského, ktorý nakrútil drámu Koza. Obe snímky sú vzhľadom na počet nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti favorizovanými filmami. Záver prehliadky bude patriť dokumentu Martina Kollára 5. október. Film mal svetovú premiéru na nedávnom Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame a na Týždni slovenského filmu ho uvedú v mimoriadnej projekcii.

Vrcholom podujatia budú ocenenia Slnko v sieti

Počas Týždňa slovenského filmu sa uskutoční aj odovzdávanie spomínaných ocenení Slnko v sieti, ktoré bude spoločenským vrcholom podujatia v sobotu 16. apríla. Ceremoniál sa bude konať v novej budove Slovenského národného divadla a v priamom prenose ho bude na Jednotke vysielať Rozhlas a televízia Slovenska.

Počas večera vyhlásia víťazov v 13 kategóriách. Cenu za výnimočný prínos slovenskej kinematografii si prevezmú režisér Juraj Jakubisko a kameraman Igor Luther. Retrospektívu tvorby oboch filmárov pritom ponúknu v Kine Lumiere pred začatím Týždňa slovenského filmu, v dňoch 8. až 10. apríla.

Súčasťou bilančnej prehliadky budú aj tri odborné diskusie, na ktorých budú hodnotiť minuloročné hrané, dokumentárne a animované filmy a dva workshopy s Michalom Kollárom, režisérom detektívnej snímky Červený kapitán, a Ivetou Grófovou, ktorá v súčasnosti dokončuje filmovú adaptáciu knihy Moniky Kompaníkovej Piata loď.

V spolupráci s autorskou spoločnosťou LITA sa uskutoční aj panelová diskusia o úprave audiovizuálneho diela v novom autorskom zákone. Po prvý raz Týždeň slovenského filmu poputuje aj do regiónov. Slovenské tituly si budú môcť po skončení prehliadky v Bratislave pozrieť filmoví fanúšikovia a fanúšičky v Košiciach, Žiline, Martine, Banskej Bystrici a Nitre. Vybrané snímky odvysiela aj RTVS.

Termíny Ozvien Týždňa slovenského filmu:

25. apríla, 2., 9. a 16. mája – Nitra, Kinoklub Tatra
25. a 26. apríla – Žilina, Stanica Žilina-Záriečie
8. a 10. mája – Košice, Kino Tabačka
18. – 21. apríla – Banská Bystrica, FK v Múzeu SNP
11., 14. a 15. mája – Martin, Mestská scéna Martin

Informácie pochádzajú od tlačovej tajomníčky Slovenského filmového ústavu Simony Nôtovej, z webstránky www.tyzdenfilmu.sk a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. apríla 2016

Odporúčané články