Záchranári našli v masíve Gerlachovského štítu telo mladého Poliaka, ktorý zrejme zahynul po páde v zľadovatenom teréne

361157_hzs1 676x455.jpg

5.12.2022 (Webnoviny.sk) – Horskí záchranári našli telo nezvestného 24-ročného poľského turistu, ktorý sa v pondelok sám vybral na Gerlachovský štít.

Ako informuje Horská záchranná služba (HZS), turistu našli na západnom úpätí Gerlachovského štítu v Batizovskej doline. Pravdepodobnou príčinou smrti bol pád v zľadovatenom teréne.

Slováci nemohli vzlietnuť

Nezvestnosť Poliaka nahlásili v skorých ranných hodinách jeho príbuzní, ktorí zároveň odoslali HZS aktuálne krátke videá a približný pohyb turistu zaznamenaný telefónom.

Záchranári HZS oslovili aj Letku Ministerstva vnútra SR a Vrtuľníkovú záchrannú službu, ale pre nepriaznivé počasie v ranných hodinách – hustú hmlu a oblačnosť nebolo možné nasadenie akejkoľvek leteckej techniky zo slovenskej strany Tatier.

Na pomoc leteli Poliaci

„O súčinnosť bola požiadaná aj poľská strana, ktorá vzlietla na pomoc slovenským záchranárom. Vrtuľníkom obleteli a prepátrali Velickú dolinu a časť Batizovskej doliny. Do terénu súčasne odišli pozemne aj dve skupiny záchranárov HZS oblastného strediska Vysoké Tatry spolu s troma služobnými psami. O lokalizáciu, stále aktívneho mobilného telefónu nezvestného, bolo opakovane požiadané Prezídium Policajného zboru SR,“ popisujú záchranári s tým, že aj napriek pretrvávajúcemu nepriaznivému počasiu a nízkej oblačnosti sa napokon podarilo lokalizovať telo v teréne pozemnej skupine záchranárov.

„Telo bude transportované a odovzdané príslušníkom polície, akonáhle to poveternostné podmienky dovolia,“ uviedli záchranári a dodali, že presná príčina, ako aj totožnosť nebohého je naďalej v štádiu šetrenia.

Viac k témam: Gerlachovský štít, Horskí záchranári, Poľský turista, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Záchranári našli v masíve Gerlachovského štítu telo mladého Poliaka, ktorý zrejme zahynul po páde v zľadovatenom teréne © SITA Všetky práva vyhradené.

5. decembra 2022

Odporúčané články