Zábery z dronu vyvracajú tvrdenia Rusov, nevidno na nich žiadne stopy po údajnom bombardovaní Kachovky Ukrajincami

505443_correction_russia_ukraine_war_damaged_dam_37339 676x451.jpg

8.6.2023 (SITA.sk) – Exkluzívne zábery zničenej Kachovskej priehrady a okolitých dedín na juhu Ukrajiny nasnímané pomocou dronu ukázali spadnutú stavbu v rozvodnenej rieke Dnipro, stovky zaplavených budov vrátane kostola, no žiadne dôkazy o útoku zhora, ako tvrdí Rusko.

Reportéri agentúry AP preleteli dronom ponad zničenú priehradu a nezaznamenali žiadne obhorené miesta ani ďalšie stopy typické pre bombardovanie, čím vyvrátili tvrdenie ruských okupantov, že priehradu zbombardovali Ukrajinci.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Naopak, ešte viac podporili ukrajinské tvrdenia, že priehradu zvnútra vyhodili do vzduchu ruské sily, ktoré ju kontrolovali od marca minulého roka.

Oblastný gubernátor Oleksandr Prokudin informoval, že vo štvrtok ráno záplavová voda v oblasti dosahovala v priemere viac ako 5,6 metra a zatopených bolo zhruba 600 kilometrov štvorcových oblasti, pričom viac ako dve tretiny z toho sa nachádzajú na Ruskom okupovanom východnom brehu.

Odhaduje sa, že obnova hydroelektrárne na Kachovskej priehrade pravdepodobne bude stáť približne miliardu dolárov a potrvá najmenej päť rokov, kým sa obnoví samotná priehrada.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zničená priehrada Kachovka a záplavy (fotografie)

Viac k témam: Kachovka, rusko-ukrajinský konflikt, vodná nádrž Kachovka
Zdroj: SITA.sk – Zábery z dronu vyvracajú tvrdenia Rusov, nevidno na nich žiadne stopy po údajnom bombardovaní Kachovky Ukrajincami © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júna 2023

Odporúčané články