Z pádov Svindala a Reichelta v Kitzbüheli vyťažil Fill

Sobotňajšie preteky na slávnej zjazdovke Streif výrazne poznačili pády špičkových pretekárov, aj preto boli predčasne ukončené.KITZBÜHEL 23. januára (WebNoviny.sk) – Taliansky reprezentant Peter Fill dosiahol najväčší triumf vo svojej kariére. Fill ovládol najprestížnejšie podujatie Svetového pohára alpských lyžiarov – zjazd mužov v rakúskom Kitzbüheli v rámci 76. ročníka slávneho Hahnenkammu.

Po odjazdení elitnej tridsiatky pretekárov Fill viedol s náskokom 37 stotín sekundy pred Švajčiarom Beatom Feuzom a 65 stotín pred ďalším zjazdárom z tejto krajiny Carlom Jankom. Ďalších pretekárov už organizátori na trať nepustili. Dôvodom bola znížená viditeľnosť ako aj viaceré pády špičkových zjazdárov, medzi nimi aj Nóra Aksela Lunda Svindala a Rakúšana Hannesa Reichelta.

„Preteky na ostrie noža, bolo treba riskovať. Ja som mal problém s priečnym jazdením. Keď som videl padať Svindala a Reichelta, prišlo mi ich veľmi ľúto. Ostatné pády som, našťastie, nevidel. Boli to moje 301. preteky v kariére a môj syn bude mať 2 roky. To bol môj najväčší triumf v živote. Ak všetko do seba zapadne, mohlo by to vyjsť aj v Kitzbüheli,“ uviedol na serveri Laola1.at Peter Fill ešte v čase, keď si nebol istý víťazstvom.

Odporúčame:

Video: Slávny Hahnenkamm poznačili pády, spadli aj favoriti

Tridsaťtriročný Talian doteraz v kariére len raz stál na najvyššom stupni v pretekoch Svetového pohára. Bolo to rovnako v zjazde, ale ešte v novembri 2008 v kanadskom Lake Louise. Z majstrovstiev sveta má tento rodák z Bressanone v Južnom Tirolsku v zbierke striebro zo super G a bronz zo superkombinácie. Svindal napriek pádu zostal na čele priebežného celkového poradia Svetového pohára, keďže jeho hlavný konkurent Marcel Hirscher zjazdy neobľubuje. V hodnotení zjazdu je rovnako prvý Svindal, Fill poskočil zo šiesteho na druhé miesto.

„Telefonoval som s riaditeľom pretekov Waldnerom, či neuvažuje o ich zrušení. Keď padnú dvaja topfavoriti, treba s tým predsa niečo robiť. Ak by to bolo na mne, zastavil by som preteky. Situácia je kritická,“ cituje šéfa rakúskeho lyžovania Petra Schröcksnadela server laola1.at. Neskôr vedenie pretekov rozhodlo o tom, že sobotňajší zjazd bude riadne zarátaný do hodnotenia Svetového pohára, ale iba s tridsiatkou pretekárov na trati.

Začiatok zjazdu mužov v rámci 76. ročníka Hahnenkammu posunuli o jednu hodinu na 12.45 h a zároveň ho aj skrátili o 100 m. Miesto štartu situovali tesne nad obávaný úsek s dlhým skokom Mausefalle. Dôvodom bol silný vietor a sneženie v hornej časti obávanej zjazdovky Streif. Znamená to, že zjazd v Kitzbüheli sa už tretí rok v rade jazdil na skrátenej trati.

V štartovej listine jedného z najnáročnejších a najprestížnejších podujatí v kalendári Svetového pohára alpských lyžiarov pôvodne figurovalo 57 pretekárov. S najvyšším číslom 57 bol pripravený aj jediný Slovák Andreas Žampa, ale na trať sa nedostal. Sobotňajšie vrcholné preteky sezóny sa odohrávali pred kulisou vyše 50 000 divákov, medzi ktorými nechýbali celebrity Arnold Schwarzenegger, Jason Statham, Niki Lauda či Bernie Ecclestone.

Slávny Hahnenkamm ctí tradíciu zvyšovania prémií a v jeho 76. vydaní bolo pre aktérov pripravených celkovo 645 000 eur. V porovnaní s uplynulým ročníkom ide o zvýšenie o 18 800 eur. Na druhej strane je zaujímavé, že víťazi dostanú menej ako pred rokom. Podľa K.S.C., čiže miestneho lyžiarskeho klubu, sa víťazom slalomu a zjazdu ujde prémia 70 300 eur.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Kitzbühel (Rak.) – konečné výsledky:

Zjazd mužov: 1. Peter Fil (Tal.) 1:52,37 min, 2. Beat Feuz (Švaj.) +0,37, 3. Carlo Janka (Švaj.) +0,65, 4. Johan Clarey (Fr.) +0,80, 5. Marc Gisin (Švaj.) +1,06, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +1,22,…14. Kjetil Jansrud (Nór.) +1,89,…Hannes Reichelt (Rak.) a Aksel Luind Svindal (Nór.) nedokončili

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 22 zo 44 pretekov): 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 916 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 809, 3. Henrik Kristoffersen 671, 4. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) 621, 5. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) 440, 6. Peter Fill (Tal.) 630, … 62. Adam Žampa 78, 124. Andreas Žampa (obaja SR) 8

Poradie vo SP v hodnotení zjazdu (po 6 z 11 pretekov): 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 436 bodov, 2. Peter Fill (Tal.) 291. 3. Guillermo Fayed (Fr.) 238, 4. Hannes Reichelt (Rak.) 228, 5. Adrien Théaux (Fr.) 224, 6. Kjetil Jansrud (Nór.) 213.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2016

Odporúčané články