Z Bajkonuru odštartovala kozmická loď s posádkou na ISS

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu mieria Alexej Ovčinin a Oleg Skripočka z Ruska a Američan Jeff Williams.BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – Ruská kozmická loď Sojuz úspešne odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane smerom k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Na jej palube sa vezie trojčlenná posádka, ktorú tvoria dvaja kozmonauti z Ruska a jeden astronaut z USA.

Loď Sojuz opustila zem bez väčších problémov v piatok o 22:26 SEČ (dnes o 3:26 miestneho času), pričom deväť minút po štarte už vstúpila na obežnú dráhu. K vesmírnej stanici by sa mala pripojiť po šesťhodinovom lete.

Na svoju šesťmesačnú misiu mieria Rusi Alexej Ovčinin a Oleg Skripočka a Američan Jeff Williams. Astronaut z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) dosiahne po jej zavŕšení americký rekord v počte dní strávených vo vesmíre. Spolu s aktuálnou a dvoma predchádzajúcimi misiami to bude 534 dní.

Svetový rekord celkovo najdlhšie stráveného času vo vesmíre, 879 dní, však naďalej drží ruský kozmonaut Gennadij Padalka.

Trojica sa na vesmírnej stanici pripojí k aktuálnej posádke – Američanovi Timothymu Kopraovi, Rusovi Jurijmu Malenčenkovi a Britovi Timothymu Peakeovi.

Druhého marca sa z ročnej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici vrátili americký astronaut Scott Kelly a ruský kozmonaut Michail Kornijenko. Misia bola zároveň najdlhším nepretržitým pobytom amerického astronauta vo vesmíre. Modul Sojuz s Kellym a Kornijenkom riadil kozmonaut Sergej Volkov, ktorý strávil na vesmírnej stanici klasických šesť mesiacov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. marca 2016

Odporúčané články