Vzal si Bondovo dievča, v NHL zanechal výraznú poľskú stopu

Mariusz Czerkawski sa najlepšie uplatnil v drese New Yorku Islanders.VARŠAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Bol prvý a jasne najkvalitnejší produkt poľskej hokejovej školy v NHL. A to aj preto, lebo svedomitý Mariusz Czerkawski mal už v detstve, teda na začiatku 80. rokov, jasnú predstavu o tom, čím sa chce živiť.

Odporúčame:

Video: Hossa mieri do šesťdesiatky, nazbieral už 1072 bodov

„Rozhodla u mňa vášeň pre šport. Chcel som, aby to bola moja profesia. Nevedel som si predstaviť robiť niečo iné. Počas dospievania sa človek musí rozhodnúť, akým smerom sa chce vydať. Mne najviac sadla rola profesionálneho športovca. Každodenný tréning, disciplína, kempy, tripy, zápasy, súťaženie. To všetko mi prinášalo potešenie,“ citoval v súčasnosti 43-ročného Czerkawského server eurosport.onet.pl v rozhovore aj o Mariuszových spomienkach na NHL.

Debut v NHL si odkrútil až v sezóne 1993/1994

Boston Bruins siahli po šikovnom krídelníkovi z Radomska v drafte 1991 zo 106. miesta. Debut v lige si však odkrútil až v sezóne 1993/1994 po vydarenej anabáze vo Švédsku.

V najlepšej súťaži sveta sa dobre uplatnil. V šiestich sezónach nastrieľal vyše dvadsať gólov, dvakrát dokonca pokoril tridsiatku. V drese newyorských Islanders, ktorý si obliekal najdlhšie a najvýraznejšie sa v ňom aj presadil (1997 – 2004), sa koncom 90. rokov zišiel aj so Slovákmi Žigmundom Pálffym a Zdenom Chárom.

„Klubu sa vtedy veľmi nedarilo. Tím bol mladý, neskúsený, s nízkym rozpočtom. Nemohli sme konkurovať mestským rivalom Rangers. Potom mužstvo posilnili brankár Chris Osgood a útočník Alexej Jašin a podarilo sa mu prebojovať do play-off. V New Yorku som sa však cítil dobre, je to skvelé mesto na život a pomohla mi aj tamojšia početná poľská komunita, s ktorou som udržiaval kontakty,“ pripomenul Czerkawski.

Nad platmi súčasných hviezd NHL len pokrútil hlavou

Keď mal určiť hokejistov, proti ktorým sa mu najťažšie hralo, stavil na robustných centrov zo Švédska a Kanady. „Mats Sundin a Eric Lindros. Ale napríklad aj obranca Chris Pronger bol tiež nekompromisný,“ tvrdí účastník Zápasu hviezd 2000, ktorý trochu zaváhal pri menách najlepšieho spoluhráča.

„V Islanders sa v jednej sezóne premlelo až päťdesiat hráčov, takže ťažko sa mi aj spomína, kto ten ročník začal a kto končil. V útoku však boli skvelí Jašin a Oleg Kvaša, tiež sa mi super hralo s mojím výborným švédskym priateľom Matsom Lindgrenom či Kanaďanom Bradom Isbisterom. Tvorili sme dobrý útok.“

Nad závratnými sumami, akými odmeňujú súčasné hviezdy NHL, len pokrúti hlavou. On si v zámorí zarobil niečo vyše 10 miliónov dolárov za celú kariéru. „Keď som však začínal, v lige sa točili oveľa menšie peniaze. Veď teraz dostane hráč aj 14 miliónov za sezónu a tie čísla stále rastú. Nehráte však celý život,“ pripomína.

Autor 215 gólov a 220 asistencií v 745 dueloch základnej časti profiligy sa v roku 1996 oženil s poľsko-švédskou herečkou Izabellou Scorupcovou, ktorú preslávila rola Natalie Simonovovej z kultovej bondovky Golden Eye. Po dvoch rokoch však ich manželstvo stroskotalo, od septembra 2007 je Czerkawského vyvolenou Emilia Raszynská, prvá vicemiss Poľska 1999.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články