Výstup na Uluru zakážu, pre pôvodných obyvateľov je skalný útvar posvätný

357155_australia_uluru_39067 c82f9d5a52e249158aaa7befa8b8c708 640x420.jpg

SYDNEY 1. novembra (WebNoviny.sk) – Výstupy na skalný útvar Uluru, ktorý je jednou z najznámejších atrakcií Austrálie, budú možné už len dva roky, a potom budú zakázané.

Odporúčame:
Slovenská kaňa preletela počas migrácie 750 kilometrov bez prestávky

Rozhodla o tom v stredu rada vlastníkov územia, na ktorom leží táto pieskovcová vyvýšenina, charakteristická sýto oranžovým až červeným sfarbením pri západe Slnka. „Je to extrémne dôležité miesto, a nie ihrisko alebo tematický park na spôsob Disneylandu,“ vyhlásil po hlasovaní jeden z členov rady Sammy Wilson.

Pôvodní obyvatelia považujú horu za posvätnú a výstup na ňu je podľa nej jej znesvätením. Aj v minulosti sa stávalo, že výstupy na Uluru boli zakázané, tieto zákazy boli však doteraz obmedzené len na jednotlivé dni, v ktoré si pôvodní obyvatelia pripomínali úmrtie dôležitých osobností.

Teraz sa k žiadostiam pôvodných obyvateľov pridal aj ďalší dôvod: O výstupy na Uluru už nebol v posledných rokoch zďaleka taký záujem, ako v minulosti. Posledná možnosť dostať sa legálne na vrchol tohto skalného útvaru tak nastane 26. októbra 2019.

Viac k témam: Austrália, skalný útvar Uluru, zákaz, zaujímavosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Výstup na Uluru zakážu, pre pôvodných obyvateľov je skalný útvar posvätný © SITA Všetky práva vyhradené.

1. novembra 2017

Odporúčané články