Vyhlásili výsledky ankety Rýchlostný kanoista roka

Tarr sa umiestnil pred Vlčekom, na staré kolená to nečakal.BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Kajakárom roka 2015 na Slovensku sa stal Juraj Tarr. Vo výročnej ankete Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) o 3 body zdolal svojho dlhoročného partnera z lode Erika Vlčeka a anketové poradie ovládol vôbec prvýkrát. Tretí skončil Peter Gelle. Vlani bolo poradie na prvých dvoch miestach ankety opačné: zvíťazil Vlček pred Tarrom. „Neviem, či je to zadosťučinenie po tých rokoch. Určite ma prekvapilo víťazstvo, neočakával som ho. Na staré kolená sa mi to v 36 rokoch podarilo. Som nesmierne rád. Očakával som druhé, tretie miesto,“ uviedol Juraj Tarr na piatkovej tlačovej besede v Bratislave. K roku 2015 skúsený kajakár hodnotiaco podotkol: „Spočiatku to nebol extra dobrý rok, boli sme zlomení, ale rozbehli sme sa na európskych hrách v Baku. Potom sa ukázalo, že ideme dobrou cestou. Možno sme len boli unavení z jarnej prípravy.“ Olympijský rok 2016 je podľa neho najväčšia výzva. „Každý je motivovaný, vieme, aký je cieľ. Olympijské hry sú najdôležitejšie preteky pre športovca,“ dodal Tarr.

Kategóriu kanoistov ovládol rovnako ako v ostatných dvoch rokoch Matej Rusnák, medzi kajakárkami zopakovala svoj triumf z vlaňajška aj predvlaňajška Martina Kohlová. „Rok 2015 ma sčasti potešil, sčasti sklamal. Druhé miesto na SP v Duisburgu znamená, že som nevyšiel naprázdno na medzinárodnej scéne. A z hľadiska výkonnosti som na úrovni, akú som ešte nikdy nedosahoval. Nepodarilo sa mi však kvalifikovať na OH. Nie som už najmladší, možno je to moja posledná šanca. Budem sa snažiť čo najviac vyťažiť z nazbieraných skúseností a postúpiť z dodatkovej kvalifikácie,“ skonštatoval Matej Rusnák. „Cením si, že tréneri aj odborná verejnosť hlasovali za mňa. Je to príjemné. Od roku 2015 som očakávala miestenku do Ria, čo sa mi zatiaľ nepodarilo. Ale verím si. Pozbierala som všetky sily, nádeje a dúfam že rok 2016 bude môj najúspešnejší,“ poznamenala Martina Kohlová.

Juniorom roka sa stal Martin Nemček a v kategórii Výkon roka suverénne dominovala posádka štvorkajaka, ktorá vybojovala zlaté medaily na svetovom šampionáte v Miláne. Výsledky ankety SZRK zverejnili na piatkovom galavečere v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave.

Najväčší úspech rýchlostných kanoistov v sezóne 2015 sa viaže k už spomenutým MS Miláne, kde sa vyníma zlatá medaila štvorkajaka na 1000 m a zisk piatich olympijských miesteniek na olympijské hry v Riu de Janeiro 2016. O štyri miesta do Ria sa postarali členovia posádky K4 na 1000 m Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka a Denis Myšák, pričom slovenský štvorkajak suverénne ovládol finále na jazere v parku Idroscalo. Keďže skúsení kajakári Vlček s Tarrom skončili v K2 na 1000 m tesne pod stupienkom víťazov štvrtí, má Slovensko právo obsadiť aj túto disciplínu (a o prípadné miesta navyše bojovať na májovej európskej kvalifikácii v Duisburgu). O piatu a doposiaľ poslednú miestenku do Brazílie sa postaral Peter Gelle v K1 na 1000 m. Slovenskí rýchlostní kanoisti sa ešte môžu uchádzať o ďalšie miestenky do Ria na májovej kvalifikácii v nemeckom Duisburgu (18.- 19. mája 2016). V hre o olympiádu sú najmä disciplíny K1 200 m a 500 m ženy (Kmeťová alebo Kohlová), C1 1000 m muži (Matej Rusnák) , C1 200 m (Ľubomír Hagara), K1 200 m Miroslav Zaťko.

Cenný kov vlani priviezlo skúsené duo Vlček – Tarr aj z majstrovstiev Európy v českých Račiciach, keď si K2 mužov na 500 m vypádlovalo bronz. Na I. európskych hrách v Baku skončil elitný mužský dvojkajak na 1000 m štvrtý. Radosť urobili slovenskej vodáckej verejnosti aj juniorskí reprezentanti Martin Nemček, Csaba Zalka, ktorí si vybojovali strieborné medaily v K2 na 1000 m na európskom šampionáte juniorov a pretekárov do 23 rokov v rumunskom Bascove. Na rovnakých ME si dve „zemiakové“ medaily pripísal juniorský kajakár Adam Botek – najprv v K1 1000 m a potom aj ako člen štvorkajaka spoločne s triom Alexander Bóri, Milan Fraňa, Samuel Baláž.

Výsledky ankety SZRK Rýchlostný kanoista roka 2015:

KAJAKÁR ROKA
1. Juraj Tarr 110 bodov, 2. Erik Vlček (obaja ŠKP Bratislava) 107, 3. Peter Gelle (VŠC Dukla Banská Bystrica) 100

KANOISTA ROKA
1. Matej Rusnák 75 bodov, 2. Ľubomír Hagara 45, 3. Rastislav Kohút (všetci VŠC Dukla Banská Bystrica)) 25

KAJAKÁRKA ROKA
1. Martina Kohlová 78 bodov, 2. Ivana Kmeťová (obe ŠKP Bratislava) 47, 3. Marianna Petrušová (KKK Komárno) a Nikola Zatlkajová (KRK Nováky) obe15

JUNIOR ROKA
1. Martin Nemček (KRK Nováky) 46 bodov, 2. Adam Botek (KKK Komárno) 45, 3. Csaba Zalka (KCK Šamorín) 40

VÝKON ROKA
1. K4 muži 1000 m na MS – Myšák, Vlček, Tarr, Linka 80 bodov, 2. K2 juniori 1000 m na MEJ – Nemček, Zalka 23, 3. K1 muži 1000 m na MS – Gelle 20 bodov

TRÉNERI ROKA (bez poradia)
Peter Likér, Marián Tesárik, Ľubomír Hagara a Radovan Šimočko

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. januára 2016

Odporúčané články