Voľba podpredsedu NSS SR sa zopakuje, ani druhý termín nepriniesol kandidáta

559407_670e3aa2769e0084388180 scaled 1.jpg

10.8.2026 (SITA.sk) – NSS SR momentálne vedie jeho podpredseda Trenčan, keďže funkcia predsedu súdu zatiaľ nie je obsadená.

Predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová vyhlásila už po tretíkrát voľbu kandidáta na funkciu podpredsedu Najvyššieho správneho súdu SR, ani v druhom termíne totiž nebol predložený žiaden návrh na kandidáta. Ako ďalej súdna rada informovala, voľba sa uskutoční 10. novembra. Termín vyhlásenia voľby súvisí s uplynutím funkčného obdobia súčasného podpredsedu NSS SR Mariána Trenčana, ktoré končí 12. októbra.

„Oprávnení navrhovatelia podľa zákona o súdnej rade sú vyzvaní, aby svoje návrhy kandidátov predložili predsedníčke Súdnej rady SR v lehote do 4. septembra 2026. Na návrhy doručené po uplynutí tejto lehoty, ako aj na návrhy, ktoré neobsahujú všetky náležitosti ustanovené zákonom, sa neprihliada,“ uviedla súdna rada.

Súdna rada by zároveň mala na svojom zasadnutí v utorok 11. augusta opätovne voliť nového predsedu Najvyššieho správneho súdu SR. Ako vyplýva z údajov na internetovej stránke rady, o post sa uchádzajú dvaja kandidáti. Sudkyňu predmetného súdu Moniku Valašikovú ako kandidátku navrhli štyria sudcovia NSS SR a Združenie sudcov Slovenska. Súčasného podpredsedu súdu Mariána Trenčana zase navrhlo jedenásť sudcov NSS SR a Sudcovská rada Správneho súdu v Bratislave. Úspešný kandidát musí vo voľbe získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých členov rady. Následne ho do funkcie musí vymenovať prezident SR.

Funkčné obdobie bývalého predsedu NSS SR Pavla Naďa uplynulo už 18. mája tohto roku. Súdna rada ešte predtým na zasadnutí v apríli nezvolila jeho nástupkyňu. Ani jedna z dvoch uchádzačiek, ktorými boli sudkyňa NSS SR Katarína Benczová a jej kolegyňa Petra Príbelská, totiž nezískala potrebný počet 10 hlasov.

NSS SR momentálne vedie jeho podpredseda Trenčan, keďže funkcia predsedu súdu zatiaľ nie je obsadená.

Viac k témam: Kandidát, Podpredseda Najvyššieho správneho súdu SR, Predseda Najvyššieho správneho súdu SR, Predsedníčka Súdnej rady SR
Zdroj: SITA.sk – Voľba podpredsedu NSS SR sa zopakuje, ani druhý termín nepriniesol kandidáta © SITA Všetky práva vyhradené.

10. augusta 2026

Odporúčané články