Vojáci, nazdar! Prekvapil pozdravom čínsky prezident v Prahe

Čínsky prezident Si Ťin-pching s delegáciou pricestoval na historickú návštevu Českej republiky na Veľkonočný pondelok. Praha 29. marca (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman privítal v utorok čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s vojenskými poctami výnimočne na treťom nádvorí Pražského hradu namiesto zvyčajného prvého.

Odporúčame:

Návštevu čínskeho prezidenta v Česku sprevádzajú protesty

Pražský hrad pri príležitosti čínskej návštevy uzatvorili

Spoločne si vypočuli hymny oboch krajín a prešli pred nastúpenou jednotkou Hradnej stráže. Si Ťin-pching pozdravil vojakov českými slovami: „Vojáci, nazdar!“ Následne zaznelo zo záhrad Pražského hradu 21 uvítacích výstrelov z dela.

Po uvítacom ceremoniáli nasledovalo rokovanie oboch prezidentov a oficiálny podpis dohôd o spolupráci predstaviteľmi Česka a Číny. Pražský hrad pri príležitosti čínskej návštevy uzatvorili, informovala televízna stanica ČT24, ktorá slávnostný ceremoniál vysielala v priamom prenose.

České médiá pripomenuli, že delostrelecká salva v Prahe zaznela naposledy pri inaugurácii prezidenta Zemana do funkcie hlavy štátu, do ktorej bol zvolený historicky prvou priamou voľbou. Predtým výstrely z dela uctili pamiatku prezidenta Václava Havla počas jeho pohrebu v roku 2011.

Očakávajú sa ďalšie protestné akcie

Popoludní sa čínsky prezident stretne s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom a ďalšími ústavnými činiteľmi v Lichtenštajnskom paláci na Kampe. Podľa servera iDNES.cz sa tiež očakávajú ďalšie protestné akcie v Prahe.

V českej metropole naďalej platia mimoriadne bezpečnostné opatrenia. V uliciach sú stovky policajtov a vojakov, očakávajú sa aj dopravné uzávierky. Podľa ČT24 vypukla už počas príjazdu kolóny s čínskym prezidentom na hrad v Chotkových sadoch roztržka medzi stúpencami a odporcami Číny, pri ktorej skončil na zemi muž protestujúci proti čínskej politike v oblasti ľudských práv.

Si Ťin-pching s delegáciou pricestoval do Česka na Veľkonočný pondelok. S prezidentom Zemanom sa stretol v ten istý deň neformálne v letnom prezidentskom sídle na zámku v Lánoch, kde spoločne povečerali. Z Česka odcestuje v stredu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. marca 2016

Odporúčané články