Vo Wisconsine porazil Cruz Trumpa a Sanders Clintonovú

Víťazstvo Teda Cruza dáva kritikom Donalda Trumpa nádej, že môžu zabrániť republikánskemu favoritovi, aby získal nomináciu strany na prezidentský úrad USA. Washington 6. apríla (WebNoviny.sk) – Ted Cruz vyhral utorkové republikánske prezidentské primárky v americkom štáte Wisconsin. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Toto víťazstvo dáva kritikom Donalda Trumpa nádej, že môžu zabrániť republikánskemu favoritovi, aby získal nomináciu strany na prezidentský úrad USA. Odporcovia Trumpa sa snažia dosiahnuť, aby nezískal väčšinu delegátov potrebných na nomináciu. Tou sa bude zaoberať nominačný zjazd republikánov v júli.

Texaský senátor pokladá svoje víťazstvo nad Trumpom za znamenie, že je jediným kandidátom, ktorý dokáže Trumpa zastaviť. Cruz už vyzval republikánov, aby sa za ním zjednotili, a nalieha na republikánskeho guvernéra amerického štátu Ohio Johna Kasicha, aby odstúpil zo zápasu o prezidentský úrad.

Trump je favoritom v nasledujúcich republikánskych primárkach 19. apríla, ktoré sa budú konať v jeho domovskom štáte New York. Zostáva jediným republikánom, ktorý si dokáže zaistiť dostatok delegátov potrebných na získanie nominácie ešte pred straníckym zjazdom. Republikánsky kandidát, ktorý na zjazde získa nomináciu svojej strany, bude v novembri v prezidentských voľbách bojovať so súperom z demokratickej strany.

V primárkach demokratov vo Wisconsine zvíťazil Bernie Sanders, naznačujú to exit polly dvoch amerických televíznych staníc. Senátor za štát Vermont, ktorý sám seba označuje za demokratického socialistu, porazil súperku Clintonovú v šiestich zo siedmich straníckych primárok, ktoré sa konali od 22. marca.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. apríla 2016

Odporúčané články