Vo Vysokých Tatrách nad 2 000 metrov hrozia lavíny

Výška snehovej pokrývky je veľmi nerovnomerná, najmä na záveterných južných, juhovýchodných a východných svahoch v záveroch dolín a v úzkych žľaboch sa vo vyšších nadmorských výškach nachádza miestami 40 až 100 centimetrov snehu.

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Vo Vysokých Tatrách od nadmorskej výšky 2 000 metrov trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z medzinárodnej stupnice. Nový sneh, ktorý napadol v predchádzajúcich dňoch, nie je previazaný so starým tvrdým až zľadovateným podkladom. „Pri oteplení sneh oťažie a môžu z neho na strmých svahoch vypadávať samovoľné splazy a malé lavíny. Lavíny môžu byť uvoľnené aj pri dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky,“ upozorňuje na to Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Jasnej.

V ostatných pohoriach na Slovensku naďalej trvá malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1. stupeň z medzinárodnej stupnice. Vplyvom inverzie a striedania kladných a záporných teplôt vzduchu sa vytvorila tvrdá, miestami až ľadová nosná snehová pokrývka. Slabé sneženie z posledných dní, spojené so silným vetrom západných smerov na záveterných svahoch spôsobilo vytvorenie menších nestabilných snehových dosiek, ktoré nie sú s tvrdým ľadovým podkladom dostatočne zviazané a môžu sa pri dodatočnom zaťažení uvoľniť. Na týchto miestach sa nachádza aj viac ako jeden meter snehu, a preto sa tu môžu nachádzať aj málo stabilné snehové vankúše a dosky. Uvoľnenie lavíny je na týchto miestach možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky. Na hrebeňoch a v sedlách sa miestami nachádzajú aj málo stabilné snehové preveje.

Dnes ráno bolo v najvyšších a stredných polohách jasno, v nižších sa vyskytovala hmla alebo nízka oblačnosť. Oteplenie trvá, teplota vzduchu sa pohybovala od -3 do 6 stupňov Celzia. Fúkal len mierny až dosť čerstvý západných a južných smerov s rýchlosťou do 30 km/hod. Za posledných 24 hodín nenapadol nový sneh. Výška snehovej pokrývky je veľmi nerovnomerná, najmä na záveterných južných, juhovýchodných a východných svahoch v záveroch dolín a v úzkych žľaboch sa vo vyšších nadmorských výškach nachádza miestami 40 až 100 centimetrov snehu. V stredných polohách je do 20 centimetrov snehu, pričom súvislá snehová pokrývka sa nachádza približne od nadmorskej výšky 1 200 m. Povrch snehovej pokrývky je taktiež veľmi rôznorodý. Miestami je sneh nosný, miestami sa na povrchu pokrývky vyskytuje poľadovica, miestami nový sneh, ktorý nie je previazaný so starým zľadovateným podkladom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015

Odporúčané články