Víťazom záverečnej štvrtej etapy Okolo Slovenska sa stal Viviani, Baška skončil tesne pod pódiom

21.9.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 21. septembra 15:26

Víťazom záverečnej štvrtej etapy 63. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Elia Viviani z tímu Deceuninck – Quick Step. Taliansky pretekár si pripísal prvé víťazstvo na tomto podujatí a celkovo 78. v profesionálnej kariére.

V špurte zdolal Francúza Arnauda Démara, čím pomohol tímovému kolegovi Yvesovi Lampaertovi k celkovému víťazstvu. Ten sa stal vôbec prvým Belgičanom, ktorý dokázal triumfovať na pretekoch Okolo Slovenska.

V úniku bol aj Čanecký

Záverečná etapa z Hlohovca do Senice merala 142 kilometrov a už krátko po štarte zaútočil štvrtý muž predošlého ročníka Tour de France Emanuel Buchmann.

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe vyhral prvú horskú prémiu, ale následne bol dostihnutý hlavnou skupinou. Na méte 120 kilometrov pred cieľom sa definitívne vyprofilovala šesťčlenná vedúca skupina.

V úniku bol aj slovenský cyklista Marek Čanecký vo farbách kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica. Pelotón však nenechal nič na náhodou a únik nepustil na vyšší než 100-sekundový rozdiel.

Baška na 4. mieste

Etapa, ktorá okrem piatich horských obsahovala aj tri rýchlostné prémie, finišovala v Senici, kde cyklistov čakal 24 kilometrov dlhý okruh. Pri nájazde do posledného z troch okruhov mala vedúca skupina stále minútový náskok.

Elitné tímy kategórie World Tour si však situáciu postrážili, a tak boli diváci svedkami hromadného dojazdu. V ňom mal najviac síl Elia Viviani, ktorý triumfoval vo svojich posledných pretekoch vo farbách tímu Deceuninck – Quick Step.

Arnaud Démare získal za druhé miesto štyri bonifikačné sekundy, ale to mu na celkový triumf nestačilo. Slovenský cyklista Erik Baška obsadil podobne ako v úvodnej poletape 4. miesto.

Okolo Slovenska 2019

sobota – výsledky:

4. etapa (Hlohovec – Senica, 142,1 km): 1. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck – Quick Step 3:17:36 h, 2. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ, 3. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates, 4. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Matteo Pelucchi (Tal.) Androni Giocattoli – Sidermec, 6. Rudy Barbier (Fr.) Israel Cycling Academy – všetci rovnaký čas

Konečné poradie: 1. Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck – QuickStep 17:14:21 h, 2. Arnaud Démare (Fr.) +1 s, 3. Stefan Küng (Švaj.) obaja Groupama-FDJ +3, 4. Kamil Gradek (Poľ.) CCC +17, 5. Tom Bohli (Švaj.) UAE Team Emirates +21, 6. Gijs van Hoecke (Bel.) CCC +26, … 9. Erik Baška (SR) +40, … 36. Juraj Sagan (SR) obaja Bora-Hansgrohe +2:43 min, … 58. Lukáš Kubiš (SR) Dukla Banská Bystrica +3:30

Víťazi jednotlivých klasifikácii:
Celkové poradie (žltý dres): Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck – QuickStep
Bodovacia súťaž (biely dres s modrými bodkami): Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ
Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodkami): Martin Alexander Salmon (Nem.) Development Team Sunweb
Najlepší jazdec do 23 rokov (biely dres): Torjus Sleen (Nór.) Uno-X Norwegian Development Team
Najlepší Slovák (dres s národnými farbami): Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe
Najlepší tím: CCC (Poľ.)

Viac k témam: Okolo Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Víťazom záverečnej štvrtej etapy Okolo Slovenska sa stal Viviani, Baška skončil tesne pod pódiom © SITA Všetky práva vyhradené.