Švédi získali v zápase proti mladíkom Severnej Ameriky potrebný bod na postup do semifinále Svetového pohára. Zároveň na turnaji po záverečných bojoch v skupinách skončia Fíni.TORONTO 22. septembra (WebNoviny.sk) – V prvom z dvojice stredajších súbojov na Svetovom pohári v hokeji výber Severnej Ameriky do 23 rokov zdolal Švédsko 4:3 po predĺžení.

V zápase skvelej úrovne v torontskom Air Canada Centre rozhodol o 2 bodoch pre mladíkov USA a Kanady v 65. min Nathan MacKinnon – skvelým blafákom prekonal Henrika Lundqvista. Spokojní môžu byť aj Švédi. Získali 1 bod potrebný na postup do semifinále z B-skupiny. Zároveň na turnaji po záverečných bojoch v skupinách skončia Fíni.

Šialený úvod zápasu

Severoameričania mali úvod z ríše snov. Švédsky brankár Henrik Lundqvist v zápase proti Fínom vychytal shutout, ale od mladíkov inkasoval v rozpätí 65 sekúnd dva góly.

Odporúčame:

Už po polminúte hry Auston Matthews dostal odrazený puk po strele Connora McDavida za Lundqvistov chrbát. Po minúte a pol si Vincent Trocheck šikovne prehodil puk na bekhend a zvýšil vedenie „domácich“ na 2:0. V šialenom úvode mohli mladíci USA a Kanady udrieť aj tretíkrát, ale Johnny Gaudreau na konci prvej minúty nepremenil trestné strieľanie – tesne netrafil bránku. Studená sprcha pre Švédov neznamenala ich predčasnú rezignáciu.

V 9. min sa vrátili do zápasu gólom Filipa Forsberga, ktorý tak trochu nečakane prestrelil Johna Gibsona. Severoameričania nepoľavovali v ofenzíve a v 14. min Gaudreau zložil reparát z nájazdu. Tentoraz nezvolil strelu, ale parádny blafák do forhendu a zvýšil na 3:1. To stále nebol koniec z gólovej produkcie bláznivej prvej tretiny. Nicklas Bäckström sa dostal k odrazenému puku pri pravom útočnom kruhu a Gibson sa nestačil presunúť do odkrytej časti bránky – 3:2.

Rozhodol MacKinnon

Ani v prostrednej tretine mladé hokejové rakety Severnej Ameriky nepoľavovali v aktivite. Ich lavínové útoky Švédi niekedy len s ťažkosťami zastavovali, ale na rozdiel od prvej časti hry Lundqvist za svoj chrbát už nepustil ani jeden puk. A to čelil 21 strelám. Zaskvel sa najmä pri strelách Nathana MacKinnona či Gaudreaua.

Na druhej strane mohol vyrovnať Daniel Sedin, ale zaskvel sa aj Gibson. V poslednej tretine tempo o čosi upadlo, ale Švédi trpezlivo čakali na svoju chvíľu. Dočkali sa v 47. min, keď Patrik Berglund umne tečoval strelu Erika Karlssona od modrej a bolo 3:3.

Severania mohli ísť po prvý raz aj do vedenia, ale presilovku pri vylúčení Trochecka nevyužili. V závere prišli ešte šance na oboch stranách, ale napokon sa muselo do predĺženia. V ňom sa v hre troch ptroti trom hralo iba útočne a pre divákov vysoko atraktívne. Veľkú šancu spálil v nájazde Daniel Sedin, ale na druhej strane sa MacKinnon zoči-voči Lundqvistovi nemýlil.

Svetový pohár – B-skupina – Toronto – streda:

Severná Amerika „23“ – Švédsko 4:3 po predĺžení (3:2, 0:0, 0:1 – 1:0)
Góly: 1. Matthews (Rielly, McDavid), 2. Trocheck (Gostisbehere, Eichel), 14. Gaudreau (Gostisbehere), 65. MacKinnon (Gaudreau, Gostisbehere) – 9. F. Forsberg (Hörnqvist, Nicklas Bäckström), 17. Nicklas Bäckström (F. Forsberg, E. Karlsson), 47. Berglund (E. Karlsson, Söderberg)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 19 104 divákov

Zostavy:
Severná Amerika „23“: Gibson – Parayko, Rielly, S. Jones, R. Murray, Trouba, Gostisbehere – Scheifele, McDavid, Matthews – MacKinnon, Nugent-Hopkins, Gaudreau – Trocheck, Eichel, Drouin – J. Miller, Couturier, Saad
Švédsko: Lundqvist – Straalman, Hedman, E. Karlsson, Ekholm, N. Hjalmarsson, Ekman-Larsson – L. Eriksson, H. Sedin, D. Sedin – Hörnqvist, Nicklas Bäckström, F. Forsberg – Berglund, Söderberg, Landeskog – Silfverberg, Krüger, Hagelin

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.