Video: Kerberová vo finále Australian Open porazila Serenu

Americká tenistka Serena Williamsová neobhájila titul na Australian Open.MELBOURNE 30. januára (WebNoviny.sk) – Nemecká tenistka Angelique Kerberová nasadená ako siedma veľmi nečakane zvíťazila nad americkou líderkou svetového rebríčka, obhajkyňou trofeje a celkovo 6-násobnou miestnou šampiónkou Serenou Williamsovou za 128 minút 6:4, 3:6, 6:4 v sobotňajšom finále dvojhry na melbournských grandslamových Australian Open. Kerberová znížila v bilancii zo vzájomných duelov na 2:5, v pondelok sa posunie na druhú priečku v renkingu WTA. V 1. kole odstránila jeden mečbal Japonky Misaki Doiovej.

Debutantka v takto významnom súboji na veľkej štvorke Kerberová síce v úvodnom sete pustila favoritku z 3:1 na 3:3, ale potom dosiahla ešte jeden brejk a ten jej napokon stačil. V desiatej hre sa dopodávala na nulu. Serena priebežne mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 12:23, účelnejšie, trpezlivejšie a istejšie hrajúca Kerberová 4:3.

VŠETKY SPRÁVY Z AUSTRALIAN OPEN

V druhej časti však 34-ročná S. Williamsová odskočila z 1:1 na 4:1 aj cez nepríjemný stav 0:30 na servise v piatej hre pri potvrdzovaní brejku a zvyšok už zvládla.

O šesť rokov mladšia Kerberová predvádzala disciplinovaný, kompaktný a koncentrovaný výkon založený na odolnej defenzíve a umných protiútokoch, mladšia zo sestier Williamsových sa postupne dostávala do ofenzívneho tempa, zakončovala menej unáhlene a uvoľnenejšie ako počas úvodnej polhodiny v Rod Laver Arene. Na returne v ôsmom geme druhej časti nepridala nadstavbu k náskoku 30:0, ale potom bola neochvejná na podaní. Pri setbale si krížnym bekhendom vynútila Kerberovej forhendové zlyhanie pod tlakom.

Nemka s poľskými koreňmi aj sídlom sa však nerozochvela a dočasne zastavila nápor: umným forhendom do protipohybu odskočila na 2:0 v treťom sete. Američanka vzápätí pripomenula svoju mentálnu odolnosť: rezolútnym bekhendovým returnom druhého podania znížila na 1:2, následne vyrovnala a dostala sa na 30:30 na príjme.

Obrazom: Finále ženskej dvojhry na Australian Open

Kerberová sa kvalitnými podaniami posunula na 3:2 a aj s pomocou pásky siete išla na 30:15 v šiestom geme. Serenin forhend do siete z hrateľnej pozície jej dodal dva brejkbaly. Pri prvom napriek úctyhodnému odporu vo výmene s 19 údermi napokon nemala na stupňovaný útok, potom inkasovala eso. Blysla sa forhendovým obhodením, iba sa však prizerala odvážnemu a dobre trafenému bekhendu popri čiare. Bekhendovým kraťasom si vynútila ešte jednu zhodu (po ďalšom ese) a Williamsová spáchala dvojchybu. Kerberová jej pomohla bekhendom do siete, ale nasledovala dvojchyba a lacne zlyhanie Sereny pri stupňovaní tlaku – 4:2 a rýchlo aj 5:2.

Odporúčame:

Tereza Mihalíková neuspela vo finále Australian Open

Tereza Mihalíková získala deblový titul na Australian Open

Nemka na returne v ôsmej hre neťažila z nádejného stavu 30:30 a pri podávaní na životný úspech spočiatku pracovali nervy – 0:30 po dvoch chybách. Američanka vložila priveľa sily do prípravného úderu v rámci iniciatívy, ale vykompenzovala to razantným krížnym forhedom. Kerberová vymazala prvý brejkbal servisom, lenže reakčný forhend spod kolien a bez dostatku času vyhodila jasne mimo. Už viedla len 5:4. Keď sa zdalo, že Serena sa nadychuje k obratu, dvoma zlyhaniami z kategórie lacných spadla na 0:30. Pomohla si esom na „téčko“ a vyrovnala krížnym bekhendom v 17-úderovej prestrelke. Forhendom popri čiare v kombinácii s bekhendovým zakončením do voľnej časti dvorca odmietla prípadný mečbal, Kerberová si však vynútila zhodu a Williamsovej forhendová kontra do siete znamenala najvyššie ohrozenie. Nemka potom vytĺkla súperkine bloky: Serenin forhendový volej doplachtil za základnú čiaru.

Serena Williamsová má v trojsetových dueloch aktuálnu bilanciu 147:56, Kerberová 78:65. Američanka síce vynikla na víťazné údery 47:25, na nevynútené chyby to bolo však bolo vyvažujúco 46:13. S. Williamsová si musí počkať na svoj 22. titul na Majors, ktorým by sa v historickej bilancii dotiahla na druhú pozíciu ku Kerberovej krajanke Steffi Grafovej. Aj so zarátaním obdobia pred tzv. otvorenou érou vedie Austrálčanka Margaret Courtová s 24 trofejami.

Dvojhra žien – finále:
Angelique Kerberová (Nem.-7) – Serena Williamsová (USA-1) 6:4, 3:6, 6:4 za 128 minút (39, 33, 56)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. januára 2016

Odporúčané články