Viac policajtov neprinesie vyššiu kvalitu, myslí si Fedor

Viac ako neúmerné navyšovanie počtov potrebujeme podľa Martina Fedora zo Siete kvalitu, odbornosť, slušnosť a dobre vycvičených policajtov.BRATISLAVA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Policajný zbor na Slovensku potrebuje podľa vedúceho stálej pracovnej skupiny #Siete pre oblasť vnútornej bezpečnosti Martina Fedora zvýšiť svoju kvalitu, dôveryhodnosť a efektivitu.

„Zvyšovanie počtu policajtov za každú cenu neprispeje k tomu, čo ľudia od polície v skutočnosti naozaj očakávajú – a to je každodenná služba občanom pri zaisťovaní ich bezpečnosti,“ povedal dnes pre agentúru SITA. Rozhodnutie súčasnej vlády o navyšovaní počtov policajtov tesne pred voľbami nie je podľa neho správne.

„Nové počty policajtov neprinesú zlepšenie bezpečnosti. V skutočnosti sa však toto rozhodnutie má stať záväzkom aj pre novú vládu, po marcových voľbách. Obrovské peniaze, ktoré vláda sľubuje vraziť do zvyšovania počtov policajtov, by mali radšej smerovať do lepšieho ohodnotenia tých, ktorí sú už v službe dnes. Potrebujeme mať dobre pripravených, vybavených, ale aj kvalitných policajtov,“ povedal Fedor.

Podľa Fedora to znamená aj dobre hodnotených a teda aj motivovaných policajtov. „Viac ako 20 tisíc policajtov je pre Slovensko iste dostatočných. Nepotrebujeme ďalších, nových. Potrebujeme vylepšiť systém, v ktorom fungujú, aby polícia bola dôveryhodná pre občanov, odstrihnutá od politiky a efektívne fungujúca,“ vyhlásil.

Viac ako neúmerné navyšovanie počtov potrebujeme podľa neho kvalitu, odbornosť, slušnosť a dobre vycvičených príslušníkov polície. Podľa Fedora tieto požiadavky idú ruka v ruke s potrebou dobrej motivácie a teda aj mzdového hodnotenia.

Na Slovensku pribudne približne 2500 nových policajtov. Zvýšený počet strážcov zákona si v horizonte troch rokov vyžiada náklady 15 až 17 miliónov eur. V novembri to povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. decembra 2015

Odporúčané články