Venezuelská opozícia bude bojkotovať komunálne voľby

356705_spain_catalonia_04592 696f3e4d9a264b1bb7b29f96f8240d54 640x420.jpg

CARACAS 31. októbra (WebNoviny.sk) – Vedúce venezuelské opozičné strany budú bojkotovať komunálne voľby, ktoré sa budú v krajine konať 10. decembra. Predstavitelia strán Spravodlivosť prvá, Vôľa ľudu a Demokratická akcia tvrdia, že volebný systém v krajine je predpojatý, informuje spravodajský portál BBC.

Líder strany Spravodlivosť prvá a predseda Národného zhromaždenia Julio Borges uviedol, že vláda prezidenta Nicolása Madura zmanipulovala voľby v roku 2013 aj regionálne voľby, ktoré sa konali začiatkom tohto mesiaca.

Zabezpečenie reforiem

Skôr ako by mala opozičná koalícia bojovať v ďalších voľbách, mala by sa skôr sústrediť na „zabezpečenie reforiem volebnej komisie“, dodal. Termín na registráciu kandidátov vypršal v pondelok.

Henry Ramos Allup z Demokratickej akcie tvrdí, že volebný rozvrh je „úplne odimprovizovaný“ a členovia strán, ktorí sa prihlásili ako kandidáti, by mali byť zosadení zo svojich pozícií. „Budeme naďalej bojovať za spravodlivé voľby. Ostatné diktatúry padli, pretože ľudia požadovali slobodnú voľbu,“ uviedol.

Namiesto boja sa vzdajú

Maduro sa na margo činnosti opozície vyjadril, že konajú vo vlastnom záujme. „Ak prehrajú, verejne to odsúdia ako podvod. A keď vedia, že idú do volieb v nelichotivej pozícii, namiesto boja sa vzdajú,“povedal.

Odporúčame:
Generálny prokurátor vzniesol obvinenia voči katalánskym lídrom

Vládna Socialistická strana je pri moci od roku 1991. V októbrových regionálnych voľbách vyhrala v 18 z 23 štátov. Opozícia toto víťazstvo označila za podvod. Novozvolení guvernéri mali povinnosť sľúbiť vernosť novému ústavodarnému zhromaždeniu. Po tom, ako sa tak rozhodli aj štyria guvernéri z opozičnej koalície Okrúhly stôl demokratickej jednoty (MUD), ju opustil bývalý prezidentský kandidát Henrique Capriles.

Viac k témam: Nicolás Maduro, Španielsko, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Venezuelská opozícia bude bojkotovať komunálne voľby © SITA Všetky práva vyhradené.

31. októbra 2017

Odporúčané články