Vendeta Cavs alebo obhajoba Warriors? Začína sa finále NBA

Po roku sa vo finále NBA opäť stretávajú Cleveland a Golden State.OAKLAND 2. júna (WebNoviny.sk) – Vyvrcholenie najlepšej basketbalovej ligy sveta prichádza a má túžobne očakávané obsadenie. Rok sa stretol s rokom a Cleveland v snahe získať svoj prvý titul v NBA vo finále opäť vyzve Golden State. Len karty sú teraz už vopred rozdané ináč než vlani.

Kým vtedy to bol nerovný súboj LeBrona Jamesa s tímom Warriors, ktorý triumfoval 4:2, tentoraz majú Cavaliers k dispozícii kompletnú „veľkú trojku“. Rozohrávač Kyrie Irving aj pod košom operujúci Kevin Love absentovali v lanskom finále pre zranenia – teraz sú však v poriadku a plnej sile.

Obrazom: Golden State Warriors vlani získali titul

Pre Jamesa to bude celkovo siedme finále NBA v kariére

Nepomerne ľahšou Východnou konferenciou prešiel Cleveland pomerne ľahko: na prienik do finále mu stačilo odohrať v play-off len 14 zápasov. V prvom aj druhom kole vyprevadil Detroit, resp. Atlantu zhodne 4:0, akurát v konferenčnom finále Toronto vyrovnalo z manka 0:2 na 2:2, ale na viac nemalo a podľahlo 2:4.

„Sú dostatočne univerzálni, aby vás prevýšili streľbou z diaľky, ako to spravili v prvých dvoch sériách. V prípade, že potrebujú uplatniť kilá a centimetre, ako proti Torontu, vedia to,“ pripomína server nba.com. „A kľúčová, samozrejme, je LeBronova schopnosť rozvrátiť súperovu obranu a zapojiť všetkých do akcie. Hrá v šiestom finále za sebou. Nik nechápe lepšie, čo je potrebné na úspech v tejto sérii.“

Pre Jamesa to bude celkovo siedme finále NBA v kariére, stále má „iba“ dva tituly s Miami (2012 a 2013) a prvý s Clevelandom mu stále úspešne odoláva.

Vlani bez Irvinga a Loveho dosiahol Cleveland dve finálové víťazstvá

Golden State na tohtoročnej ceste do finále vyradil Houston aj Portland zhodne 4:1, v konferenčnom finále proti Oklahome otočil z 1:3 na 4:3 len ako desiaty tím histórie. Hrať disciplinovane, posúvať si loptu a páliť jednu trojku za druhou, to je úspešný vzorec trénera Steva Kerra – najlepšieho kouča sezóny, ako hráča päťnásobného víťaza NBA a v minulosti obávaného strelca z veľkých vzdialeností.

Ak toto súper Warriors dovolí, alebo sa nebodaj s ostreľovačmi z Oaklandu pustí do streleckých pretekov, podpisuje si reverz. A ešte niečo: Kerr má k dispozícii znamenitého obrancu Andreho Iguodalu, najužitočnejšieho hráča lanského finále, ktorý by mal do opatery dostať Jamesa.

Vlani bez Irvinga a Loveho dosiahol Cleveland dve finálové víťazstvá, teraz je vyzbrojený hráčskym arzenálom schopným pozbierať aj potrebné štyri. Šanca na vendetu je vážny motív a snaha o prvý titul v klubovej histórii je stále prítomná. Warriors však po rekordných 73 víťazstvách v základnej časti túžia zavŕšiť svoju najúspešnejšiu sezónu obhajobou titulu. Ten vlaňajší niektorí onálepkovali ako šťastný. A tak by teraz radi umlčali krikľúňov.

„Bude to zábava. Vieme, že im to teraz ide a viacerí hráči sú vo forme, ale tešíme sa na túto výzvu,“ citovala AP krídelníka Golden State Draymonda Greena. „Cítime sa dobre. Na každom tréningu pracujeme, aby sme sa neustále zlepšovali,“ pridal tréner Clevelandu Tyronn Lue. Sotva možno predpokladať, že by už v piatok 10. júna a štyroch zápasoch bolo po všetkom. Prípadný siedmy duel je na programe v nedeľu 19. júna. Nebude prekvapenie, ak očakávané strhujúce finálové divadlo rozuzlí až ten.

Program finále NBA 2016:

Prvý zápas – štvrtok 2. júna: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers (v piatok 3.00 h SELČ)

Druhý zápas – nedeľa 5. júna: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers (v pondelok 2.00 h SELČ)

Tretí zápas – streda 8. júna: Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors (vo štvrtok 3.00 h SELČ)

Štvrtý zápas – piatok 10. júna: Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors (v sobotu 3.00 h SELČ)

Prípadný piaty zápas – pondelok 13. júna: Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors

Prípadný šiesty zápas – štvrtok 16. júna: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers

Prípadný siedmy zápas – nedeľa 19. júna: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články