Vedci úspešne otestovali nový spôsob liečby sivého zákalu

Tím amerických a čínskych vedcov využil pri liečbe kmeňové bunky, vďaka čomu sa chorá šošovka sama obnovila.BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – Tím amerických a čínskych vedcov úspešne otestoval nový spôsob liečenia sivého zákalu. Nová metóda spočíva vo využití kmeňových buniek, vďaka ktorým sa chorá šošovka sama obnoví. Podľa odborníkov, ktorí o novej liečebnej procedúre napísali v magazíne Nature, ide o prelomovú metódu pomáhajúcu predovšetkým deťom s týmto ochorením.

Novú metódu najprv otestovali na králikoch a makakoch

Sivý zákal ma na svedomí viac ako polovicu prípadov straty zraku. Ide o ochorenie, pri ktorom sa v šošovke vytvorí zakalenie a tým sa zhorší kvalita zraku. Táto choroba postihuje najmä starších ľudí, no objavuje sa aj u detí. Na ochorenie síce existuje liečba, no spočíva vo vybratí chorej šošovky a jej nahradení umelým implantátom. S touto metódou sa však spája riziko rôznych komplikácií.

Vedci z Sun Yat-sen University a Kalifornskej univerzity v San Diegu však vyvinuli nový spôsob liečby sivého zákalu, pričom novú metódu najprv otestovali na králikoch a makakoch. Následne procedúru vyskúšali na dvanástich čínskych deťoch. Zákal v šošovke odstránili cez drobný zárez, vďaka čomu zanechali vonkajší povrch šošovky, takzvanú šošovkovú kapsulu, nedotknutý. Túto membránu pritom lemujú kmeňové bunky, ktoré dokážu napraviť poškodenie šošovky.

Menšie riziko komplikácií

Vedci počas testu dúfali, že zachovanie týchto buniek pomôže zregenerovať šošovku. To sa napokon aj stalo. Do ôsmich mesiacov sa šošovka vrátila k pôvodnej veľkosti ako predtým. „Je to prvý raz, keď sa zregenerovala celá šošovka,“ priblížil Kang Zhang, ktorý sa na teste podieľal.

Ako tiež vedec so svojím tímom uviedol, nová forma liečby so sebou nesie dramaticky nižšiu mieru komplikácií, čo potvrdzuje jej prevahu nad inými spôsobmi liečby. Napriek tomu upozornil, že je potrebné vykonať ešte niekoľko rozsiahlejších testov, kým sa procedúra stane štandardným spôsobom liečby sivého zákalu.

Vedci pritom test vykonali na deťoch, pretože ich kmeňové bunky v šošovkách sú mladšie, čo im umožňuje rýchlejšiu regeneráciu. Napriek tomu sivému zákalu výrazne čelia starší ľudia. Ako však uviedol Kang Zhang, metódu začali testovať aj na starších pároch očí a prvé výsledky sú povzbudivé. Zároveň odborník verí, že zacielenie sa na kmeňové bunky v oku má veľký potenciál aj pre liečbu ďalších ochorení očí.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.nature.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2016

Odporúčané články