Sonda mala pristáť v stredu približne o 16:48 SELČ, krátko pred tým s ňou však stratili kontakt.
BRATISLAVA 20. októbra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) stále nevedia, či sonda Schiaparelli úspešne pristála na povrchu Marsu. Malo sa tak stať v stredu približne o 16:48 SELČ, ako však na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedli zástupcovia ESA, približne 50 sekúnd pred pristátím stratili so sondou kontakt.
Odporúčame:
Sonda Schiaparelli vstúpila do atmosféry Marsu
Vedci momentálne analyzujú údaje, ktoré Schiaparelli poslal na Zem prostredníctvom satelitu Trace Gas Orbiter (TGO), od ktorého sa odpojil v nedeľu 16. októbra. Na základe rádiových signálov sa odborníci domnievajú, že sonda úspešne absolvovala väčšinu fáz približne šesťminútového klesania cez marťanskú atmosféru.
Jej motory sa s určitosťou aktivovali, pravdepodobne však na kratšiu dobu, než bolo plánované. V akej výške nad povrchom došlo k ich deaktivácii, vedci zatiaľ nevedia. Predstavitelia ESA nevylúčili ani možnosť, že sa sonda pri pristátí zničila.
Schiaparelli má hmotnosť 577 kilogramov a je ďalšou časťou prvej fázy projektu ExoMars (Exobiology on Mars), na ktorom spolupracujú spomínaná ESA a ruská agentúra Roskosmos. Cieľom sondy je otestovať pristávacie zariadenie, ktoré by bolo možné využiť aj v druhej fáze projektu ExoMars. Počas nej plánujú spomínané agentúry v roku 2020 vyslať na Mars robotické vozidlo, ktoré dokáže vŕtať do hĺbky dva metre pod povrch, kde by malo hľadať dôkazy o minulom či súčasnom živote na Marse.
Informácie pochádzajú z webstránky www.esa.int a archívu agentúry SITA.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
20. októbra 2016