Väčšina ľudí by vo svojej krajine prijala utečencov

Respondenti odpovedali na to, či by boli schopní prijať utečencov u seba doma, v okolí svojho domu, vo svojom meste, dedine alebo vo svojej krajine. Londýn 22. mája (WebNoviny.sk) – Väčšina ľudí by nemala problém prijať vo svojich krajinách utečencov, mnohí by dokonca boli schopní ubytovať ich aj vo svojich domovoch. Vyplýva to z celosvetového prieskumu The Refugees Index, ktorý na vzorke 27.000 ľudí z 27 krajín realizoval inštitút GlobeScan.

Prieskum si objednala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), o jeho výsledkoch dnes informovala spravodajská stanica BBC.
Údaje z prieskumu naznačujú, že najotvorenejší voči utečencom obyvatelia Číny, Nemecka a Británie. Najhorší prístup k nim naopak majú ľudia žijúci v Rusku, Indonézii a v Thajsku. Dovedna sa však za prijatie utečencov vyslovilo až 80 percent opýtaných.

Respondenti odpovedali na to, či by boli schopní prijať utečencov u seba doma, v okolí svojho domu, vo svojom meste, dedine alebo vo svojej krajine. Poslednou možnosťou bolo, že by ich neprijali vôbec. Krajiny potom AI zoradila podľa skóre, ktoré v priemere získali ich obyvatelia.
Najlepší výsledok tak dosiahla Čína, kde až takmer polovica (46 percent) ľudí odpovedala v zmysle, že by nemala problém prijať utečencov u seba doma a až 42 percent by ich akceptovalo v bezprostrednom okolí svojho domu aj vo svojom meste či krajine. Naproti tomu, len 6 percent opýtaných Číňanov by utečencov na svoje územie nevpustilo.

Len o čosi horšie výsledky dosiahlo Nemecko, kde by do krajiny utečencov nevpustili len 3 percentá opýtaných. Na treťom mieste skončila Británia, kde utečencov odmietlo len 11 percent respondentov a za ich prijatie sa vyslovilo 58 percent. Výsledky prieskumu tiež naznačili, že obyvatelia krajín, ktoré už doposiaľ prijali veľké počty utečencov, by nemali problém akceptovať ani ďalších. Konkrétne sa medzi prvými desiatimi krajinami, ktoré sú najotvorenejšie voči utečencom, umiestnili aj Grécko aj Jordánsko.

AI v súvislosti s výsledkami prieskumu vyjadrila nadšenie. „Tieto údaje hovoria sami za seba. Ľudia sú pripravení prijať utečencov, neľudský prístup vlád voči utečeneckej kríze je však celkom odtrhnutý od ich názorov,“ povedal generálny tajomník AI Salil Shetty. Dodal, že je hanebné, ako si jednotlivé vlády na utečeneckej kríze krátkodobo naháňajú politické preferencie, často práve používaním xenofóbnej a anti-utečeneckej rétoriky.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2016

Odporúčané články