V oceáne na Saturnovom mesiaci Enceladus sú podmienky pre život

BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – V oceáne pod ľadovým povrchom Saturnovho mesiaca Enceladus sú podmienky pre život.

Tvrdia to americkí vedci na čele s J. Hunterom Waitem zo Southwest Research Institute v texaskom San Antoniu, ktorí z údajov vesmírnej sondy Cassini zistili, že v ľadových gejzíroch sa nachádza molekulárny vodík.

To naznačuje, že medzi oceánom a jeho geologickým podložím dochádza k hydrotermálnym procesom, čiže na dne oceánu sa pravdepodobne nachádzajú hydrotermálne prieduchy. Na Zemi sa pritom v okolí týchto prieduchov vyskytujú rôzne formy života.

Odporúčame:
Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy

Spomínaná sonda Cassini získala tieto údaje ešte v októbri 2015, keď preletela cez ľadový gejzír nad povrchom Encelada a následne spravila chemický rozbor, ktorý dokázal prítomnosť molekulárneho vodíka. Ten sa uvoľňuje z molekúl vody počas procesu zvanom serpentinizácia, keď voda na morskom dne interaguje s horúcimi horninami. Samostatné molekuly vodíka môžu potom slúžiť mikroorganizmom ako zdroj energie.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) chcel o prítomnosti vodíka v oceáne na Encelade informovať už niekoľko mesiacov po tomto objave, objavili sa však obavy, že molekuly vodíka mohli vzniknúť priamo v jednom z prístrojov sondy pri jej prelete cez ľadový gejzír. Waite a jeho tím preto následne rok analyzovali údaje zo sondy, aby potvrdili, že vodík naozaj pochádza z oceánu.

„Sme si celkom istí, že oceán na Encelade je obývateľný, a preto ho musíme ďalej skúmať. A ak zistíme, že v ňom žiaden život nie je, tak sa musíme spýtať, prečo je to tak. A ak tam je život, tak ešte lepšie. No vzhľadom na podmienky, ktoré tam panujú, sú obe možnosti takmer rovnako zaujímavé,“ uviedol Waite, ktorý spoločne s kolegami publikoval výsledky svojho výskumu v časopise Science.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: saturn, sonda Cassini, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – V oceáne na Saturnovom mesiaci Enceladus sú podmienky pre život © SITA Všetky práva vyhradené.

14. apríla 2017

Odporúčané články