Zdroje blízke vyšetrovateľom uviedli, že muž pracoval v ústave do februára, ale teraz je nezamestnaný. Sagamihara 26. júla (WebNoviny.sk) – Najmenej 19 ľudí dobodal dnes ráno miestneho času na smrť a 25 zranil muž, ktorý vtrhol do ústavu pre osoby so zdravotným postihnutím v japonskom meste Sagamihara ležiacom 50 kilometrov západne od hlavného mesta Tokio v prefektúre Kanagawa. Informovala o tom televízia NHK s tým, že stav 20 zranených je vážny.
Podľa nej krátko po 02.30 h (v pondelok 19.30 h SELČ), zavolal na políciu zamestnanec zariadenia a oznámil, že doň vnikol muž ozbrojený nožom. Podľa NHK bol 26-ročný páchateľ identifikovaný ako Satoši Uemacu zadržaný krátko po 03.00 h, keď sa sám prihlásil na policajnej stanici. „Urobil som to,“ povedal Uemacu policajtom podľa denníka Asahi Šimbun. Vyhlásil tiež, že „bude lepšie, ak osoby so zdravotným postihnutím zmiznú“.
Muž bol od februára bez práce
Zdroje blízke vyšetrovateľom uviedli, že muž pracoval v ústave do februára, ale teraz je nezamestnaný. Údajne žije v jeho blízkosti. Do ústavu mal vniknúť cez rozbité okno o 02.10 h. Po príchode na policajnú stanicu mal so sebou vrecko obsahujúce niekoľko zakrvavených nožov a ďalších ostrých nástrojov.
Oficiálne internetové stránky ústavu uvádzajú, že ku koncu júna v ňom bolo umiestnených 149 ľudí s mentálnym postihnutím vo veku 19-75 rokov. Japonsko má jednu z najnižších mier násilných trestných činov spomedzi vyspelých krajín sveta a útoky s použitím zbraní akéhokoľvek druhu sú tam výnimočné.
Počet útokov v Japonsku rastie
K jednému z najkrvavejších útokov nožom došlo 8. júna 2001, keď muž ubodal na smrť v základnej škole v meste Ikeda osem detí. Na deň presne o sedem rokov neskôr v rušnej tokijskej štvrti Akihabara muž najprv vrazil nákladným autom do davu ľudí a po vystúpení z vozidla začal okoloidúcich bodať dýkou. Zabil pritom sedem ľudí a desať zranil. Po tomto incidente v Japonsku zakázali držanie dvojsečných nožov s čepeľou dlhšou ako 5,5 centimetra. Za porušenie zákazu hrozí trest až tri roky väzenia.
V Japonsku však rastie počet prípadov útokov na bezbranných ľudí. Napríklad vo februári bol zatknutý bývalý zamestnanec domova dôchodcov, ktorý mal zhodiť z balkóna jeho 87-ročného obyvateľa. Muž sa tiež priznal, že rovnakým spôsobom zabil dvoch dôchodcov v roku 2014. Zaznamenané boli i prípady, keď rodinní príslušníci zavraždili svojich chorľavých manželov alebo rodičov, trpiacich demenciou.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
26. júla 2016