Turistické chodníky sú dostupné, excelentné podmienky majú v horách podľa záchranárov iba skúsení horolezci.VYSOKÉ TATRY 4. januára (WebNoviny.sk) – Od 23. decembra do dnešného dňa zaznamenala Horská záchranná služba v slovenských horách 152 úrazov, z toho sedem smrteľných. Ďalších šesť smrteľných bolo na poľskej strane. Ako na dnešnom brífingu vo Vysokých Tatrách uviedol riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga, tento počet je veľmi vysoký a alarmujúci.
„Spoločným menovateľom je pošmyknutie a následný pád. Presnú príčinu pošmyknutia nevieme, či už išlo o zakopnutie v zlom teréne alebo o vlastnú nohavicu v stúpacích železách, čo sa dosť často stáva. Isté je, že rovnakým menovateľom je dlhý nekontrolovateľný pád, ktorý sa väčšinou končí v skalnej sutine alebo medzi skalami,“ skonštatoval Janiga.
Podmienky v Nízkych Tatrách nie sú vhodné na skialpinizmus
Turistické chodníky po turistické chaty, ktoré sú v zmysle návštevných poriadkov dostupné, sú aktuálne schodné, je na nich vrstva ľadu a miestami vrstva snehu. Záchranári preto odporúčajú minimálne turistické paličky a turistické stúpacie železá.
Turisti na turistických chodníkoch sú podľa záchranárov v relatívnom bezpečí, horšie je to voľnom teréne, ktorý vytvára veľmi dobré podmienky pre horolezectvo, ale len pre skúsených horolezcov. „Na jednej strane sú to excelentné podmienky pre výkon horolezectva, keďže tí horolezci, ktorí sa vedia v horách hýbať a majú dostatočné technické vybavenie a dodržiavajú základné aspekty bezpečného pohybu, by nemali byť nejakým spôsobom ohrození,“ povedal.
Upozornil však, že aj skúsenému horolezcovi sa môže stať, že sa šmykne, preto jedinou možnosťou, ako sa nestať obeťou smrteľného zranenia, je kvalitné istenie. Najhoršou skupinou sú podľa riaditeľa HZS skialpinisti a takzvaní pseudohorolezci. „Tí síce môžu mať kvalitný výstroj, ale ak ho nevedia správne používať a nachádzajú sa v tomto horskom prostredí, môže vzniknúť množstvo ťažkých a dramatických úrazov,“ dodal.
Ako informovala Horská záchranná služby, podmienky v Nízkych Tatrách nie sú vhodné na skialpinizmus. Hrebeň Nízkych Tatier je odkrytý, nie je na ňom sneh, preto nie je možný ani pohyb na lyžiach, ale pohyb na mačkách a s palicami je možný. V Nízkych Tatrách skialpinisti využívajú len umelý sneh v strediskách a podľa HZS sú disciplinovaní. V Malej a vo Veľkej Fatre sú ideálne podmienky na turistiku. Horskí záchranári však upozorňujú na mráz a rýchlejšie stmievanie sa, v takejto situácii už museli záchranári neraz zasiahnuť a pomôcť turistom, ktorí zablúdili. Sneh je tam iba na zjazdovkách. Ďalšie upozornenie súvisí s Lučianskou Malou Fatrou, na chodníku Ferrata HZS sa tvorí ľad, rovnako aj na visiacich prvokoch.
Záchranári odporúčajú turistom minimálne paličky a ľahké turistické mačky
Vo Vysokých Tatrách sú podmienky na výkon horolezectva dobré, ale je potrebné si uvedomiť, že svah je celý zľadovatený a tvrdý, pád v takomto teréne sa končí často nárazom do skál. Možnosti pre skialpinizmus v spodných častiach sú obmedzené až nemožné, vo vrchných častiach sa hýbať dá, ale pohyb v tamojšom teréne je nebezpečný.
Podobná situácia je aj v Západných Tatrách, sneh je tam od 2000 metrov nad morom. „Výkon skialpinizmu je vyložene veľmi ťažký, musíte veľmi ďaleko kráčať s lyžami na chrbte, sneh je veľmi tvrdý,“ varovali záchranári. Potvrdilo sa to aj 1. januára, keď záchranári v tejto oblasti zaznamenali prvý smrteľný úraz v novom roku, o život prišiel skialpinista. Ani Slovenský raj nepokrýva snehová pokrývka, no v roklinách sa vytvárajú ľady. Záchranári odporúčajú turistom minimálne paličky a ľahké turistické mačky. Zamrznuté je momentálne koryto Hornádu, po ktorom sa dá prejsť.
Podľa Mareka Biskupoviča, šéfa strediska lavínovej prevencie, je momentálne pravdepodobnosť pádu lavín veľmi nízka, snehová pokrývka je veľmi tvrdá a nerovnomerne rozložená. „Na tento tvrdý podklad však očakávame zrážky, ktoré nemajú byť výrazné, no vplyvom vetra sa môže stať, že lavínová aktivita sa výrazne zvýši. V strmom teréne bude človeku hroziť nielen pošmyknutie, ale aj zasiahnutie menšou lavínou,“ upozornil. Ako dodal, počas týždňa sa síce očakáva mierne oteplenie, ale to nič nemení na tom, že sneh vo vysokých nadmorských výškach bude naďalej tvrdý.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
4. januára 2016