Útočníka z Manhattanu obvinili z terorizmu, v nemocnici žiadal vyvesiť vlajku Islamského štátu

357135_manhattan_shooting_01751 615476c2521c44cb93fb30cca1de056f 640x420.jpg

NEW YORK 2. októbra (WebNoviny.sk) — Federálna prokuratúra obvinila uzbeckého imigranta, ktorý zabil na newyorskom Manhattane osem ľudí, z terorizmu.

Podľa jej údajov Sayfullo Saipov svojím činom reagoval na výzvy Islamského štátu na internete a vybral si Halloween, keďže predpokladal, že ulice budú v tento deň mimoriadne preplnené.

Má dobrý pocit

Na svojom mobilnom telefóne mal 90 videí a vyše 3 800 fotografií extrémistickej skupiny vrátane obrázkov so zabíjaním zajatcov. Ešte aj v nemocničnej izbe, kam ho previezli postreleného po zásahu polície, žiadal vyvesiť vlajku Islamského štátu a povedal, že „má dobrý pocit z toho, čo spravil“, uviedla prokuratúra.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Manhattane

Do súdnej siene ho v stredu priviezli na invalidnom vozíku. Dvadsaťdeväťročnému mužovi v prípade dokázania viny hrozí trest smrti.

Zanechal odkaz

Pri útoku, počas ktorého Saipov narážal do chodcov a cyklistov na cyklistickej trase v New Yorku, zahynulo v utorok osem ľudí, ďalších dvanásť osôb utrpelo zranenia, deväť z nich vážne. Medzi obeťami je aj päť argentínskych študentov, jeden Belgičan a dvaja Američania. Útočník s dodávkou, ktorú si krátko pred útokom vypožičal, narážal aj do školského autobusu a zranil aj dvoch školákov. Zanechal za sebou odkaz „Islamský štát pretrvá navždy“.

Odporúčame:
Foto: Polícia zasahovala na Manhattane, muž vrazil autom do ľudí a spustil streľbu (aktualizované)

Saipov žil v Spojených štátoch, živil sa ako vodič a posledných šesť mesiacov pracoval pre službu Uber. Do USA pricestoval legálne v roku 2010 a mal väzby na viaceré americké štáty. Vodičský preukaz mu vydali na Floride, aktuálne žije v New Jersey, kde si aj požičal dodávku, s ktorou útočil. Predtým žil viac rokov aj v Ohiu, pričom v tom čase sa živil ako kamionista.

Viac k témam: Islamský štát, Teroristický útok na Manhattane, terorizmus, útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Útočníka z Manhattanu obvinili z terorizmu, v nemocnici žiadal vyvesiť vlajku Islamského štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

2. novembra 2017

Odporúčané články