Utečenci z Iraku sa postupne presúvajú do Nitry a okolia

Skupina asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko vlani 10. decembra.BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – Skupina 149 asýrskych kresťanov z Iraku sa postupne začala presúvať zo záchytného tábora v Humennom do Nitry a jej okolia. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, v zariadení v Humennom sa uplynulý víkend skončila karanténa, ktorú nariadili pre ovčie kiahne.

Prvé rodiny odišli z Humenného zo zdravotných dôvodov, ako bola napríklad operácia malého chlapca, stav po mozgovej príhode či vysoké štádium tehotenstva u žien. „K miestu ich pobytu sa nebudeme z dôvodu ich bezpečnosti bližšie vyjadrovať,“ uviedol.

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku

Všetci utečenci z Iraku majú stále trvalý pobyt v Humennom a pokračujú v integračnom procese, vysvetlil Lazarov. Integráciu bude podľa neho zabezpečovať občianske združenie Pokoj a dobro v spolupráci s cirkvou pod dohľadom migračného úradu ministerstva vnútra.

Skupina asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko vlani 10. decembra. Jej členovia pochádzajú z Asýrie, z oblasti Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil tzv. Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal. Prijatie kresťanských rodín je súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy. Príprava na presťahovanie trvala 15 mesiacov.

Na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, medzi ktorými sú dospelí muži, ženy, deti aj starší ľudia. Skupinu tvoria preverení ľudia, ktorí 15 mesiacov žili v kláštore, no v prípade zotrvania by im hrozila smrť. Ide o prvú a jedinú skupinu utečencov, ktorú Slovensko prijalo.

Odporúčame:

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku

Obrazom: Prezident Kiska navštívil utečencov v Humennom

Asýrski kresťania z Iraku, ktorí sú v Humennom, dostanú azyl

Utečenci z Iraku už majú azyl, začnú sa učiť slovenčinu

Biskup Judák vyzval veriacich, aby prijali kresťanov z Iraku

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2016

Odporúčané články