USA zaradili Salaha Abdeslama na formálny zoznam teroristov

Abdeslam sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe v Bruggách. Vo Francúzsku ho predbežne obvinili z podielu na útokoch z 13. novembra 2015.Paríž 5. apríla (WebNoviny.sk) – Vláda Spojených štátov zaradila Salaha Abdeslama, podozrivého z účasti na vlaňajších parížskych útokoch, na svoj formálny zoznam teroristov. Tým sa naňho ukladajú sankcie a zakazuje sa Američanom vykonávať s ním akékoľvek transakcie, informovala dnes agentúra AP.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Oznam prichádza v čase, keď Abdeslama – francúzskeho občana – čaká extradícia z Belgicka do Francúzska, ku ktorej má dôjsť v najbližších dňoch. Abdeslam sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe v Bruggách. Vo Francúzsku ho predbežne obvinili z podielu na útokoch, ktoré si 13. novembra 2015 vyžiadali 130 mŕtvych.

Obrazom: Teroristický útok v Paríži

Abdeslam po nich utiekol do susedného Belgicka, kde ho v marci zatkla polícia. Či sa podieľal aj na príprave nedávnych útokov v Bruseli, zatiaľ jasné nie je. Americký rezort zahraničných vecí ho eviduje ako činovníka teroristickej skupiny Islamský štát (IS), známej aj pod alternatívnou skratkou Dáiš.

Po svojom zatknutí odpovedal Abdeslam vyšetrovateľom na niekoľko otázok, neskôr – po samovražedných bombových útokoch v Bruseli z 22. marca, ktoré usmrtili 32 ľudí – využil svoje právo nevyjadrovať sa. Na výsluchu povedal, že sa v Paríži plánoval odpáliť, na poslednú chvíľu si to však rozmyslel.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. apríla 2016

Odporúčané články