USA budú jednotne stáť pri Ukrajine, vyhlásil Blinken. Pošlú im muníciu i výstroj za milióny dolárov

501058_russia_ukraine_war_80003 0fbf6975ec6945828b14acd19cc89285 676x451.jpg

20.3.2023 (SITA.sk) – Americké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že Spojené štáty pošlú Ukrajine výzbroj a výstroj v hodnote 350 miliónov dolárov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Deje sa tak v čase, keď trvajú ťažké boje o mesto Bachmut v Doneckej oblasti a ukrajinská armáda sa pripravuje na očakávanú jarnú protiofenzívu.

Viac munície pre húfnice i bojové vozidlá

V rámci najnovšieho balíka pomoci Washington pošle Kyjivu veľké množstvo rôznych druhov munície, ako sú rakety pre vysokomobilné delostrelecké raketové systémy a nezverejnený počet cisternových vozidiel a riečnych člnov.

Minister zahraničia Antony Blinken vo vyhlásení uviedol, že v rámci balíka poputuje na Ukrajinu aj viac munície pre húfnice, bojové vozidlá pechoty Bradley, protiradarové strely či protitankové zbrane.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Rýchle dodanie na front

„Samotné Rusko by dnes mohlo ukončiť svoju vojnu. Kým to Rusko neurobí, budeme jednotne stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné,“ povedal Blinken. Tieto americké zbrane zo zásob Pentagonu budú môcť byť rýchlo dodané na front.

Oznámenie nového balíka pomoci prichádza v deň, keď čínsky prezident Si Ťin-pching zavítal na návštevu Moskvy, kde po stretnutí s ruským vodcom Vladimirom Putinom vyhlásil, že „Peking a Moskva majú podobné ciele“.

Viac k témam: Bachmut, Munícia, Pentagon, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – USA budú jednotne stáť pri Ukrajine, vyhlásil Blinken. Pošlú im muníciu i výstroj za milióny dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

20. marca 2023

Odporúčané články