Ukrajinský parlament dal zelenú na odvetné kroky voči Rusku

Predseda ukrajinskej vlády zdôraznil, že Kyjev je pripravený adekvátne reagovať, a dodal, že Ukrajina s platnosťou od 1. januára 2016 zavedie voči Rusku podobné obmedzenia chrániac vnútorný ukrajinský trh.KYJEV 24. decembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok v Kyjeve, aby vláda krajiny prijala odvetné opatrenia v reakcii na embargo Ruskej federácie na ukrajinské výrobky, ktoré nadobudne platnosť 1. januára 2016.

Za návrh zákona, ktorý umožní vláde reagovať obchodnými sankciami a inými krokmi na „diskriminačný a nepriateľský“ krok Moskvy, hlasovalo 291 zákonodarcov zo 450-členného zboru. Informovali o tom ukrajinské médiá i tlačová agentúra Reuters.

Premiér Arsenij Jaceňuk informujúc poslancov o návrhu poukázal na fakt, že zavedenie obchodného embarga nie je prvým krokom, ktorým sa Rusko usiluje zabrániť hospodárskemu rozvoju Ukrajiny, a je súčasťou systematického tlaku Moskvy. Predseda ukrajinskej vlády zdôraznil, že Kyjev je pripravený adekvátne reagovať, a dodal, že Ukrajina s platnosťou od 1. januára 2016 zavedie voči Rusku podobné obmedzenia chrániac vnútorný ukrajinský trh.

S platnosťou od 1. januára 2016 nadobudne platnosť dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal iba minulý týždeň dekrét o vylúčení Ukrajiny zo zóny voľného obchodu bývalých sovietskych republík.

Pondelkový dekrét ruského premiéra Dmitrija Medvedeva hovorí o rozšírení embarga na dovoz potravín, ktoré platí pre západné štáty a Ukrajinu. Nič na tom nezmenili ani konzultácie na úrovni ministrov, ktoré sa uskutočnili v pondelok v Bruseli.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. decembra 2015

Odporúčané články