Ukrajinské sily postupne získavajú pôdu pod nohami, tvrdí Stoltenberg a Rusko bojuje len za „imperiálny klam“

509991_lithuania_nato_summit_32080 676x451.jpg

28.9.2023 (SITA.sk) – Ukrajinské sily podľa generálneho tajomníka Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO)postupne získavajú pôdu pod nohami“ v rámci rozsiahlej protiofenzívy proti ruským obranným líniám na juhovýchode Ukrajiny.

„Každý meter, čo ukrajinské sily získajú, je meter, čo Rusko stratí,“ povedal Jens Stoltenberg počas vopred neoznámenej návštevy Kyjeva.

Kyjev má silnú podporu

Ukrajinci podľa neho bojujú za ich rodiny, budúcnosť a slobodu, zatiaľ čo Moskva za „imperiálny klam“. Informuje o tom spravodajský portál CNN. Stoltenberg prízvukoval, že Ukrajina má silnú podporu 31 členov NATO a mnohých partnerov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Dovedna viac ako 50 krajín vás podporuje a zásobuje prostredníctvom kontaktnej skupiny pre ukrajinskú obranu a viac ako 140 krajín sa postavilo za vašu suverenitu v Organizácii Spojených národov,“ povedal a dodal, že medzičasom „Rusko na svetovej scéne zoslablo, je odrezané od medzinárodných trhov“.

Ukončenie ruskej agresie

Šéf obrannej aliancie tiež povedal, že NATO má rámcové kontrakty na „kľúčovú muníciu“ pre Ukrajinu v hodnote 2,4 miliardy eur, vrátane záväzných objednávok v hodnote 1 miliardy eur.

„Týka sa to kapacít, ako sú 155-milimetrové delostrelecké a tankové riadené strely a munícia pre hlavné bojové tanky,“ vysvetlil s tým, že to pomôže spojencom doplniť ich zásoby a zároveň podporovať Ukrajinu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Čím silnejšia sa Ukrajina stane, tým bližšie sme k ukončeniu ruskej agresie. Rusko by mohlo zložiť zbrane a ukončiť túto vojnu už dnes,“ skonštatoval Stoltenberg.

Viac k témam: Členské štáty, Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinské sily postupne získavajú pôdu pod nohami, tvrdí Stoltenberg a Rusko bojuje len za „imperiálny klam“ © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2023

Odporúčané články