Ukrajinci spustili protiofenzívu, na juhovýchode krajiny sa podľa viacerých správ začali veľké boje

505449_russia_ukraine_war_08978 676x451.jpg

8.6.2023 (SITA.sk) – Ukrajina vo štvrtok spustila dlho očakávanú protiofenzívu voči ruským okupantom.

Referuje o tom web americkej televízie ABC News s odvolaním sa na nemenovaných ukrajinských predstaviteľov vrátane zdroja blízkeho prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Tí prezradili, že sa začala aktívna fáza ukrajinskej protiofenzívy.

Udalosti nabrali spád

Ukrajinská protiofenzíva sa pravdepodobne rozbiehala pred niekoľkými dňami. Inštitút pre štúdium vojny (ISW) v pondelok na Twitteri uviedol, že „ruskí a ukrajinskí predstavitelia signalizujú začiatok ukrajinskej protiofenzívy“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V ostatných hodinách však nastal významný vývoj udalostí. Viaceré správy uviedli, že na juhovýchode Ukrajiny, južne od mesta Zaporožžia, sa začali veľké boje.

Nasadili tanky Leopard 2

Dobre umiestnené neoficiálne proukrajinské zdroje uviedli, že juhovýchodný front je čoraz aktívnejší a existujú nepotvrdené obrázky a správy, že do ofenzívy Ukrajincov sú zapojené moderné nemecké tanky Leopard 2.

Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin vo štvrtok ráno povedal, že „udalosti, ktoré sa teraz dejú v prvej línii, signalizujú začiatok ofenzívy a Ukrajina zintenzívni svoje úsilie“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: protiofenzíva, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinci spustili protiofenzívu, na juhovýchode krajiny sa podľa viacerých správ začali veľké boje © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júna 2023

Odporúčané články