Turci podnikli prvé nálety na ciele Islamského štátu v Iraku

Turecká polícia zároveň varovala pred hroziacimi útokmi islamistov na kresťanské kostoly a židovské synagógy. Ankara 27. marca (WebNoviny.sk) – Turecké letectvo v sobotu prvýkrát zaútočilo na ciele extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v severnom Iraku. Útoky boli reakciou na zabitie tureckého vojaka, ktorého v ten istý deň na základni v Iraku usmrtila raketa odpálená džihádistami. Turecké lietadlá útočili na ciele IS už aj doteraz, avšak len na území Sýrie. V sobotu Turecko po prvý raz vykonalo nálety na pozície tejto organizácie aj v susednom Iraku, uviedla agentúra AP.

Príslušník tureckého kontingentu, pôsobiaceho na základni v regióne severoirackého mesta Bašíka, prišiel v sobotu o život počas bojov medzi jednotkami kurdskej domobrany a militantmi z IS. Zahynul, keď základňu zasiahla zablúdená raketa vystrelená islamistami. Druhý turecký vojak utrpel ľahšie zranenie.

Po útoku v Bašíke podnikli nálety na ciele IS v regióne lietadlá medzinárodnej koalície pod vedením USA. Následne sa k nim pridali aj turecké vojenské lietadlá, ktoré „zničili“ štyri pozície Islamského štátu, uviedla turecká štátna tlačová agentúra Anadolu. Na základni neďaleko severoirackého Mósulu pôsobí kontingent tureckých vojakov, ktorý cvičí iracké milície na boj s IS. Turecké lietadlá v severnom Iraku okrem toho opakovane útočia voči ozbrojencom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Turecká polícia zároveň varovala pred hroziacimi útokmi islamistov na kresťanské kostoly a židovské synagógy. Varovanie platí počas veľkonočnej nedele na celom území Turecka, oznámila štátna tlačová agentúra Anadolu. Podľa polície by sa kostoly a synagógy, predovšetkým v hlavnom meste Ankara, mohli pokúsiť zaútočiť džihádisti z IS. Potenciálne ohrozené sú aj zahraničné ambasády a konzuláty.

Minulú sobotu došlo v Istanbule k samovražednému útoku, ktorý spáchal turecký džihádista napojený na IS. Pri explózii okrem atentátnika zahynuli traja občania Izraela a jeden Iránec. Ďalších 36 ľudí bolo zranených. Za posledné mesiace došlo v Turecku k viacerým veľkým útokom, z ktorých miestne úrady vinia militantov Islamského štátu alebo radikálnych kurdských separatistov. Ankara je súčasťou medzinárodnej koalície bojujúcej voči Islamskému štátu. Turecká armáda však v jej rámci podniká prevažne len odvetné akcie za útoky na turecké ciele.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. marca 2016

Odporúčané články