23.2.2025 (SITA.sk) – Keď anglický tínedžer, Jayden Richardson, začal na dovolenke v Turecku vykašliavať krv, jeho rodičia to pripisovali žalúdočnému vredu po „konzumácii veľkého množstva kebabov.“
Keď potom endoskopické vyšetrenie odhalilo „vážne“ poškodenie pľúc, ktoré bolo podľa lekárov spôsobené nadmerným vapingom, rodina ostala v šoku. Vapingom sa slangovo označuje používanie elektronických cigariet.
Ako píše denník the Sun, Jayden, žijúci v anglickom Shifnale, tínedžer začal e-cigarety fajčiť vo veku 12 rokov, aby „zapadol do partie“. Denná dávka nikotínu, ktorú prijímal prostredníctvom jednorazových e-cigariet sa podľa neho rovnala sile 50 cigariet.
Jayden je dnes podporovateľom zákazu jednorazových e-cigariet, ktorý má spolu s ďalšími opatreniami čoskoro schváliť britský parlament.
Kam až to môže zájsť
Užívanie nikotínu medzi deťmi na ostrovoch v posledných rokoch prudko rastie a pýta si daň aj v podobe zdravotných následkov.
Viac ako jedno dieťa týždenne je prijímané do nemocnice so zdravotnými problémami súvisiacimi s vapingom, pričom tento počet sa za päť rokov päťnásobne zvýšil, citujú anglické médiá údaje z Národného zdravotného systému (NHS). Najčastejšie sú neplnoletí pacienti prijímaní kvôli dýchavičnosti a podozreniam z poškodenia pľúc.
Daily Mail dokonca priniesol reportáž o otvorení špecializovanej vapingovej kliniky v detskej nemocnici Alder Hey v Liverpoole. Tá od novembra minulého roka poskytuje pomoc deťom vo veku 11 až 16 rokov závislým na nikotíne.
Odborníci upozorňujú, že vaping je všeobecne označovaný za menej škodlivú alternatívu pre dospelých fajčiarov a tak ho prezentujú aj výrobcovia. Jednorazové e-cigarety však svojou pestrou ponukou príchutí, vôní a farieb útočia priamo na zmysli deti a tie sa k nim dostávajú až príliš ľahko.
„Príchute, ako mletý koláč, puding, cukrová trstina a perník sa síce môžu zdať príťažlivé pre mladšie vekové skupiny, ale na ich vážnych dopadoch vonkoncom nie je nič zábavné ani radostné,“ vystríha profesor Stephen Powis, medicínsky riaditeľ NHS.
Jednorazové e-cigarety oslovujú mladých aj preto, že sú cenovo dostupné, ponúkajú silné dávky nikotínu a ich používanie je „detsky“ jednoduché. Taktiež sú malé, nenápadné, a ich dizajn pripomína skôr hračky ako cigarety, rodičia tak často ani netušia, že ich dieťa sa stalo závislým.
„Preto s tým výrobcovia prišli. Zacielené je to na mladých, u ktorých sa potom najľahšie rýchlo vytvorí celoživotná závislosť od nikotínu. Odborníci o tom nepochybujú,“ podotkol pre agentúru SITA riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CLDZ) Ľubomír Okruhlica.
Problémy doma
Medicínski experti upozorňujú, že po rôznych nikotínových výrobkov siaha stále viac detí aj na Slovensku. A vnímajú to ako vážny problém.
Ako informoval Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), lekári jednoznačne zaznamenali nárast nikotínovej závislostí u detí, ktoré užívajú široké spektrum alternatívnych nikotínových výrobkov, akými sú žuvací tabak, nikotínové sáčky, cukríky, elektronické cigarety.
„Pre deti sú príťažlivé svojou formou a príchuťami a môžu tak vytvárať dojem, že sú neškodné,“ uviedol riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň. Opak je však pravdou. „Rodičia si ich užívanie deťmi nemusia dlhšie všimnúť, nezanechávajú typický zápach ako pri fajčení klasických cigariet, ktorý skôr upriami pozornosť na vznikajúci problém,“ dodáva.
„Pri hospitalizáciách, či ambulantných vyšetreniach detí a mladistvých sa vo zvýšenej miere stretávame s údajmi o fajčení elektronických cigariet a používaní nikotínových vrecúšok deťmi,“ potvrdil negatívny fenomén aj Milan Kuchta, prezident Slovenskej pediatrickej spoločnosti, ktorý pôsobí na Klinike detí a dorastu LF UPJŠ a DFN v Košiciach.
Situácia je podľa neho o to závažnejšia, že mladí ľudia tieto výrobky ani nepovažujú za škodlivé. Ako dodáva, ponuka rôznych príchutí, dizajn a marketing výrobcov sú zamerané na zvyšovanie atraktivity nikotínových výrobkov s cieľom vytvárania ziskov. Neberú však do úvahy zdravotné riziká a následky používania týchto výrobkov.
„Fajčenie elektronických cigariet a používanie nikotínových vrecúšok deťmi je skutočný problém. Nezabúdajme, že takmer každý z nás má v rodine alebo medzi priateľmi niekoho, kto tieto produkty našiel vo vrecku svojich detí,“ dopĺňa Ivan Solovič, šéf Slovenskej pneumologickej spoločnosti, ktorý pôsobí tiež ako viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti.
Upozorňuje tiež, že lákavé príchute e-cigariet vznikajú primiešavaním rôznych chemických látok a môžu zvyšovať zdravotné riziká. „Niektoré chemikálie používané na výrobu príchutí môžu byť toxické, najmä keď sa zahrievajú na vysoké teploty, čo je bežné pri používaní elektronických cigariet. Napríklad látky ako diacetyl sa ukázali škodlivé pre pľúca a môžu spôsobiť ochorenie nazývané „popcornové pľúca“.
Zákazov pribúda
Stále viac krajín prijíma novú legislatívu s cieľom zasiahnuť proti rastúcej závislosti medzi mladistvými. Naposledy, 13. februára tohto roka rozhodol o zákaze jednorazových e-cigariet parlament vo Francúzku. Predtým tak k 1. januáru urobilo Belgicko.
Spojené kráľovstvo má rovnaký zákaz spolu s radikálnym obmedzením príchutí prijať v júni. Konajú však aj ďalšie štáty, vrátane našich susedov. V Maďarsku, Fínsku, Holandsku, Litve, Lotyšsku a na Ukrajine sú povolené iba výrobky s príchuťou tabaku. Všetky príchute tabakovej a mentolovej už zakázalo Dánsko, Estónsko a Slovinsko.
Podobné opatrenia by však uvítali aj medicínski experti na Slovensku. „Z hľadiska verejného zdravia našej spoločnosti a najmä mladých ide o efektívny príspevok k ich ochrane pred závislosťou,“ súhlasí Okruhlica. Ako dodáva, u dospelých možno hovoriť o ich slobodnej voľbe, avšak mladí ľudia sú vývinovo ľahko ovplyvniteľní „a preto ich ochrana zákonnou reguláciou pred sugestívnym marketingom je zodpovedným spoločenským aktom.“
Nárast o 200 percent!
Predaj ochutených e-cigariet a nikotínových vrecúšok zaznamenáva na Slovensku v posledných rokoch boom. Tieto výrobky dnes zaberajú najväčšiu časť predajných pultov v tabakových predajniach, či na čerpacích staniciach.
Pestrá je aj ponuka slovenských e-shopov, kde nie je problém nájsť výrobky s príchuťou gumených medvedíkov, dezertov, žuvačiek, energy drinkov, či cukrovej vaty. Lákavý dizajn a chute sú podporené názvami výrobkov ako „mliečko jednorožca”, „opičí džús”.
Ministerstvo financií vlani informovalo, že predaj e-cigariet sa na Slovensku medziročne zvýšil o 200 percent a v prípade nikotínových išlo o nárast 57 percent. Tieto predaje poháňa aj záujem mladých. Podľa posledného výskumu o zdraví našich žiakov len v školskom roku 2021/2022 malo skúsenosti s používaním e-cigariet takmer 40 percent 15-ročných detí, štvrtina 13-ročných a takmer každé desiate 11-ročné dieťa.
Viac k témam: Elektronické cigarety, nikotín, Vaping
Zdroj: SITA.sk – Tínedžer vykašliaval krv, lekári potvrdili nadmerný vaping © SITA Všetky práva vyhradené.
23. februára 2025