Terorista Abdeslam sa zaujímal o jadrové centrum v Nemecku

Belgické médiá už pred niekoľkými týždňami uviedli, že teroristi sledovali taktiež riaditeľa programu jadrového výskumu v Belgicku, čo vyvolalo dohady o možnom plánovaní útokov na reaktory alebo krádeže rádioaktívneho materiálu na výrobu tzv. špinavej bomby. Berlín 14. apríla (WebNoviny.sk) – Salah Abdeslam, označovaný za jedného z aktérov vlaňajších teroristických útokov v Paríži, mal vo svojom bruselskom byte podklady k jadrovému výskumnému centru v meste Jülich na území nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Denníky mediálnej skupiny RedaktionsNetzwerk Deutschland o tom informujú v správe odvolávajúcej sa na členov kontrolného výboru nemeckého parlamentu.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Podľa zverejnených údajov, ktoré prevzala agentúra DPA, našli Abdeslamovi v byte článok o uvedenom jadrovom zariadení vytlačený z internetu, ako aj fotografie šéfa jeho správnej rady Wolfganga Marquardta. Belgické médiá už pred niekoľkými týždňami uviedli, že teroristi sledovali taktiež riaditeľa programu jadrového výskumu v Belgicku, čo vyvolalo dohady o možnom plánovaní útokov na reaktory alebo krádeže rádioaktívneho materiálu na výrobu tzv. špinavej bomby.

Najnovšia správa sa týka bytu v bruselskej štvrti Molenbeek, v ktorom Abdeslama s francúzskym občianstvom zatkli krátko pred bombovými útokmi v Bruseli z 22. marca. O nájdení dokumentov týkajúcich sa výskumného centra v Jülichu údajne informoval koncom marca viacerých členov kontrolného výboru Bundestagu prezident nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Išlo pritom o „prísne dôverné rozhovory medzi štyrmi očami“, uvádza DPA.

Obrazom: Teroristický útok v Paríži

Úrad spolkovej kancelárky a ministerstvo vnútra v Berlíne vyhlásili, že k danej veci nemajú k žiadne informácie. DPA pripomína, že bezprostredne po marcových útokoch v Bruseli, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych a zranených, obmedzili na minimum prítomnosť pracovníkov v belgickej jadrovej elektrárni Tihange, aby sa znížilo riziko, že by sa medzi nimi mohli nachádzať nebezpečné osoby. Známe je aj to, že v minulosti mal prístup do chráneného priestoru belgickej jadrovej elektrárne Doel džihádista, ktorý neskôr bojoval a zahynul v Sýrii ako príslušník Islamského štátu.

Abdeslam bol zrejme jedným z páchateľov teroristických útokov, ktoré sa 13. novembra 2015 odohrali v kaviarňach a reštauráciách v 10. a 11. obvode Paríža, ako aj v rockovom klube Bataclan a v blízkosti štadióna Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis. Zahynulo pri nich 130 ľudí a ďalších vyše 300 utrpelo zranenia. Abdeslam po parížskych útokoch ušiel do Belgicka, kde bol v bruselskej štvrti Molenbeek zadržaný až 18. marca – po vyše štyroch mesiacoch strávených na úteku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. apríla 2016

Odporúčané články