Svetový deň obličiek: Príďte sa dať zadarmo vyšetriť 9.marca 2017

Bratislava, 8. marca 2017 ( WBN/PR ) – Ochorenie obličiek štatisticky postihuje až 10% populácie. Kým prvé tri stupne tohto ochorenia sú ešte dobre liečiteľné, štvrtý a piaty stupeň už predstavuje ťažkú obličkovú nedostatočnosť a preto je nutná dialýza. V roku 2016 bolo na dialýze 328 poistencov Union ZP, z toho 167 mužov a 161 žien.

Obličky sú párový orgán a ich funkciou je zbavovanie tela odpadových látok, ktoré sú vylučované v moči, tiež udržanie optimálnej hladiny tekutín a krvného tlaku. Pokiaľ obličky fungujú správne, odstraňujú z krvi odpadové látky a pomáhajú udržiavať stálosť vnútorného prostredia a regulovať objem vody v organizme. Ochorenie obličiek v začiatočných fázach väčšinou nebolí, takže pacient ho vôbec nemusí spozorovať. Neliečené ochorenie môže však viesť až k zlyhaniu srdca, opuchu pľúc, poruchám srdcového rytmu, zmenám chovania, kŕčom či bezvedomiu.

Čím skôr je ochorenie obličiek diagnostikované, tým jednoduchšia je liečba a tým nižšie je riziko výskytu ďalších ochorení. Preto nepodceňujte prevenciu!

Zdravotnícke organizácie každoročne vyhlasujú Svetový deň obličiek. V rámci neho sa dňa 9.3.2017 medzi 8:00 a 15:00 vaše obličky zadarmo vyšetria v ambulanciách B. Braun Avitum– zmerajú vám tlak, BMI (body-mass index), hladinu cukru v krvi a vyšetria moč. Chemické vyšetrenie moču testovacím papierikom je bezbolestné a rýchle a efektívne odhalí problém. Na vyšetrenie sa nemusíte objednávať, ani byť nalačno.

Túto možnosť by ste mali rozhodne využiť ak na sebe pozorujete nasledujúce príznaky:
– zmeny v zafarbení moču a vo frekvencii močenia
– opúchanie nôh a členkov
– zlé prekrvenie končatín
– strata chuti do jedla, alebo kovová chuť v ústach
– problémy so spánkom
– bolesti chrbta nad pásom
– kožné vyrážky neznámeho pôvodu

Ako môžete ochoreniam obličiek predchádzať?

– Konzumujte pravidelne fazuľu, cviklu, zeler, brusnice a maliny
– Mäso jedzte v menších porciách a v kombinácii so zeleninou
– Pite dostatok vody, ideálne malé množstvá počas celého dňa
– Venujte sa pohybu, predchádzajte obezite
– Lieky užívajte s mierou, pozor najmä na lieky proti bolesti
– Spočítajte si riziko ochorenia obličiek online na oblickovakalkulacka.sk.
– Ak vám vyšli rizikové hodnoty, neváhajte a objednajte sa na preventívne vyšetrenie u vášho lekára. Poruchu funkcie obličiek odhalí jednoduché vyšetrenie moču a hladiny kreatinínu v krvi pri preventívnej prehliadke, na ktorú máte nárok každé 2 roky zadarmo. Preventívnu prehliadku vám radi pripomenieme, stačí ak si bezplatne aktivujete preventívnu pripomienku TU.

Viac k témam: obličky, Union, vyšetrenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Svetový deň obličiek: Príďte sa dať zadarmo vyšetriť 9.marca 2017 © SITA Všetky práva vyhradené.

8. marca 2017

Odporúčané články