Svetoví lídri odsúdili teroristické útoky v Bruseli

K explóziám došlo štyri dni po zadržaní Salaha Abdeslama – predpokladaného hlavného strojcu parížskych útokov – pri protiteroristickej razii v Bruseli.BRUSEL 22. marca (WebNoviny.sk) – Mnohí svetoví politici odsúdili teroristické útoky v Bruseli, ktoré si vyžiadali minimálne 21 mŕtvych a desiatky zranených.

VŠETKO O TERORISTICKOM ÚTOKU V BRUSELI

Dve explóze v utorok krátko pred 8:00 otriasli letiskom Zaventem. Cestujúcich z letiska evakuovali. Na letisku boli zrušené všetky prílety a odlety. Železničné spojenie medzi letiskom a metropolou je tiež prerušené. Belgická vláda zvýšila stupeň ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší, teda štvrtý. Očití svedkovia tvrdia, že pred explóziou počuli streľbu a výkriky v arabčine.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Ďalší výbuch otriasol stanicou metra Maelbeek v Bruseli neďaleko štvrte, kde sú sústredené európske inštitúcie. Doprava na tejto linke metra bola prerušená. Prevádzkovateľ metra zatvoril všetky jeho stanice. K explóziám došlo štyri dni po zadržaní Salaha Abdeslama – predpokladaného hlavného strojcu parížskych útokov – pri protiteroristickej razii v Bruseli, upozorňujú zahraničné médiá.

Ohlasy svetových lídrov na teroristické útoky v Bruseli:

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej: „Odsúdeniahodné útoky v Bruseli by nás mali spojiť: v solidarite s obeťami i v odhodlaní voči teroristom“.

Britský premiér David Cameron: „Som šokovaný a znepokojený udalosťami v Bruseli. Pomôžeme vo všetkom, v čom budeme môcť.“

Francúzsky prezident Francois Hollande: „Máme čo do činenia s globálnou hrozbou. Vojna proti terorizmu musí prebiehať v celej Európe“.

Holandský premiér Mark Rutte: „Je to medzinárodná vražda. Tvrdo bol zasiahnutý Brusel, Belgicko i Európa“.

Český premiér Bohuslav Sobotka: „Len minulý týždeň sme hovorili o migračnej kríze na summite v Bruseli a teraz sa Belgicko stalo obeťou neľudského teroru“.

Ruský prezident Vladimir Putin: „Boj proti tomuto zlu (terorizmu) si vyžaduje najvyššiu úroveň medzinárodnej spolupráce“.

Rakúsky kancelár Werner Feymann: „Tieto útoky voči civilistom v centre Európy nesú znaky zbabelosti a barbarstva. Európa musí spoločne bojovať voči terorizmu a brániť svoje demokratické hodnoty“

Grécky premiér Alexis Tsipras: „Nemôžeme dovoliť, aby v Európe prevážil strach, náboženská nenávisť a rasizmus“.

Švédsky premiér Stefan Löften: „Je to útok na demokratickú Európu. Nikdy sa nezmierime s útokmi teroristov na naše otvorené spoločnosti“.

Španielsky premiér Mariano Rajoy: „Jednota demokratov EÚ je a vždy bude nad barbarstvom a nedostatkom zdravého rozumu“.

Írsky premiér Enda Kenny: „Európa je opäť terčom útoku. Stojíme pri Belgicku“.

Pakistanský premiér Naváz Šaríf: „Terorizmus neohrozuje len jednu krajinu alebo národ, ale celé ľudstvo, a je načase, aby sa proti tejto hrozbe bojovalo spoločne“.

Republikánsky prezidentský uchádzač Donald Trump: „Pamätáte si, aký nádherný a bezpečný bol Brusel. Už to tak nie je, je to iný svet. USA musia byť ostražité a rozumné“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. marca 2016

Odporúčané články