Sudán odškodní obete terorizmu, Trump ich za odmenu vyškrtne zo zoznamu teroristických krajín

450649_election_2020_trump_65751 a9707a1acff14dd7a87ff8719523c077 676x451.jpg

20.10.2020 (Webnoviny.sk) – USA vyškrtnú Sudán zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus. Podmienkou je, že africký štát vyplatí americkým obetiam teroristických útokov a ich rodinám sľúbených 335 miliónov USD. Vyhlásil to v pondelok americký prezident Donald Trump.

Vyhlásenie prichádza dva týždne pred americkými prezidentskými voľbami v čase, keď sa Trumpova administratíva snaží presvedčiť Sudán a ďalšie arabské krajiny, aby sa pripojili k Spojeným arabským emirátom a Bahrajnu, ktoré v posledných mesiacoch nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom. S vyplatením kompenzácií predtým sudánska vláda súhlasila.

Útoky si vyžiadali stovky obetí

„Vynikajúca správa. Nová sudánska vláda, ktorá robí veľký pokrok, súhlasila s vyplatením 335 miliónov USD americkým obetiam terorizmu a ich rodinám. Keď prídu na účet, vyradím Sudán zo zoznamu štátov sponzorujúcich terorizmus,“ napísal Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Bombové útoky na ambasády USA v Keni a Tanzánii si v roku 1998 vyžiadali vyše dvesto životov. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Al-Káida v čase, keď v Sudáne žil jej vodca Usáma bin Ládin.

Na zozname sú štyri krajiny

Vzťahy medzi USA a Sudánom sa zlepšili po zvrhnutí sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra, ktorý krajine vládol 30 rokov. Následne sa sudánska armáda dohodla s predstaviteľmi sudánskej opozície na rozdelení moci. Vyradením zo zoznamu krajín sponzorujúcich terorizmus by sa Sudánu otvoril prístup k zahraničným úverom a pomoci.

Zoznam krajín sponzorujúcich terorizmus USA vytvorili v roku 1979. Označenie za sponzora terorizmu je spojené so sankciami, ktoré fakticky vylučujú akékoľvek transakcie medzi USA a dotknutými krajinami nad rámec humanitárnej pomoci. USA v súčasnosti na zozname vedú štyri krajiny, okrem Sudánu sú to Irán, Severná Kórea a Sýria.

Viac k témam: finančná kompenzácia, odškodnenie obetí, prezidentské voľby v USA, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudán odškodní obete terorizmu, Trump ich za odmenu vyškrtne zo zoznamu teroristických krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

20. októbra 2020

Odporúčané články